BTK Duyuru 16 ARALIK 2015 / 19:43

İnternette Engellilerin Ve Özel İhtiyacı Olan Kesimlerin Erişimi İle İlgili Açık İstişare Süreci

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) İnternete İlişkin Uluslararası Kamu Politikaları Konsey Çalışma Grubu (Council Working Group on International Internet-related Public Policy Issues-CWG-Internet); siber suçlarla mücadele, uluslararası internet bağlanabilirliği gibi konuların yanı sıra, internet kaynaklarına ilişkin olarak IDN’ler de dâhil olmak üzere çok dilli internet ve internete ilişkin uluslararası kamu politikaları ve internet alan adları ve adresleri gibi çeşitli konularda ITU üyesi ülkelerin katkıları ile çalışmalar yapmaktadır.

 

ITU’nun Güney Kore’de 2014 yılında gerçekleştirilen Tam Yetkili Temsilciler Konferansı’nda; CWG-Internet çalışmalarının tüm paydaşlara açılması öngörüsüyle,  CWG-Internet toplantılarından önce,  ITU üyesi olsun olmasın tüm paydaşların katılabilecekleri açık istişare süreçleri düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda önce çevrimiçi açık istişare süreci ile paydaşların katkıları toplanacak, daha sonra ise CWG-Internet toplantısından önce bir fiziksel açık istişare toplantısı düzenlenecektir.

 

Bu kapsamda CWG-Internet, internette engellilerin ve özel ihtiyacı olan kesimlerin erişimi ile ilgili olarak açık istişare sürecini başlatmıştır. Açık istişareye kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları gibi tüm paydaşlar tarafından gönderilecek cevaplar, 2016 Şubat ayında gerçekleştirilecek fiziksel açık istişare toplantısında ele alınacaktır. İstişareye yönelik sorulara cevapların ve olabilecek diğer katkıların, 15 Ocak 2016 tarihine kadar ilgili çevrimiçi formun doldurulması suretiyle (http://www.itu.int/en/council/cwg-internet/Pages/form-oct2015.aspx) gönderilmesi gerekmektedir. Açık istişare sürecine ilişkin detaylı bilgilere http://www.itu.int/en/council/cwg-internet/Pages/consultation-oct2015.aspx linkinden erişilebilmektedir.

 

Konuya ilişkin sorular için Bilişim Uzmanı Gökhan Tok (gokhan.tok@btk.gov.tr) ve Bilişim Uzman Yardımcısı Sevde Beler (sevde.beler@btk.gov.tr) ile temasa geçilebilir.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics