BTK Duyuru 10 TEMMUZ 2015 / 20:13

ITU İnternet Değişim Noktaları (IDN) Açık İstişare Daveti


Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) İnternete İlişkin Uluslararası Kamu Politikaları Konularında Konsey Çalışma Grubu (Council Working Group on International Internet-related Public Policy Issues-CWG-Internet); siber suçlarla mücadele, uluslararası internet bağlanabilirliği gibi konuların yanı sıra, internet kaynaklarına ilişkin olarak IDN’ler de dâhil olmak üzere çok dilli internet ve internete ilişkin uluslararası kamu politikaları ve internet alan adları ve adresleri gibi çeşitli konularda ITU üyesi ülkelerin katkıları ile çalışmalar yapmaktadır.

ITU’nun Güney Kore’de 2014 yılında gerçekleştirilen Tam Yetkili Temsilciler Konferansı’nda; CWG-Internet çalışmalarının tüm paydaşlara açılması öngörüsüyle,  CWG-Internet toplantılarından önce,  ITU üyesi olsun olmasın tüm paydaşların katılabilecekleri Açık İstişare süreçleri düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda önce çevrimiçi açık istişare süreci ile paydaşların katkıları toplanacak, daha sonra ise CWG-Internet toplantısından önce bir fiziksel açık istişare toplantısı düzenlenecektir.

CWG-Internet 2015 Açık İstişaresinin konusu olarak “İnternet Değişim Noktaları (IDN)” belirlenmiş olup paydaşlar IDN’lerin tasarımı, kurulumu ve işletiminde karşılaşılan temel sorunlar ve uygulama örnekleri konusunda katkı yapmaya davet edilmişlerdir. Söz konusu katkıların 28 Ağustos 2015 tarihine kadar ITU’nun ilgi sayfasında yer alan form kullanılarak gönderilmesi gerekmektedir.

ITU’nun Açık İstişare sayfasını ve şu ana kadar ITU’ya gönderilen katkıları görmek için tıklayınız.

Konuya ilişkin sorularınız için Bilişim Başuzmanı Aysel Kandemir (akandemir@btk.gov.tr) ve Bilişim Uzmanı Meral Öztarhan (moztarhan@btk.gov.tr) ile temasa geçilebilir. 

BENZER HABERLER
5GTR FORUMU İLE JAPONYA 5GMF ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
5GTR FORUMU İLE JAPONYA 5GMF ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI lt-ie8 lt-ie7" xml:lang="en" lang="en">
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN