BTK Duyuru 16 EKİM 2017 / 18:40

TERAHERTZ Haberleşme Teknolojileri Çalıştayı BTK Merkez Binasında Gerçekleştirildi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Japonya Ulusal Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri Enstitüsü (NICT) ve Medipol Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen TeraHertz Haberleşme Teknolojileri Çalıştayı BTK Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

Açılışı BTK Kurum Başkan Yardımcısı Rıdvan Kahveci tarafından yapılan çalıştaya NICT’den TeraHertz Teknolojisi Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Iwao Hosako ve Dr. Hiroyo Ogawa katıldılar.

 

Çalıştay kapsamında Medipol Üniversitesinden Dr. Tunçer Baykaş moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele ayrıca TÜBİTAK BİLGEM Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ali Görçin, BTK Spektrum Yönetimi Dairesi Başkanı Afşin Büyükbaş, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesinden Prof. Dr. Erdal Arıkan ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Ali Özgür Yılmaz katıldılar.

 

Çalıştayda şimdiye kadar güvenlik uygulamaları ve farklı alanlarda kullanılan TeraHertz bandlarının bilgi ve iletişim teknolojileri açısından kullanım alanları tartışıldı. TeraHertz bandlarının 5G ve Ötesi teknolojilerde uzun vadede önemli çözüm imkanları sunması bekleniyor. Önümüzdeki onyılları şekillendirecek teknolojiler için şimdiden hazırlık yapılmasının ve uzun vadeli planlamaların önemi çalıştayda vurgulanan konular arasındaydı. Çalıştayda ayrıca Japonya ve Türkiye arasında TeraHertz Haberleşme Teknolojileri başta olmak üzere yeni nesil şebekeler ve teknolojiler konusunda işbirliği olanakları da gündeme getirildi.


BENZER HABERLER
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN