Dosya E-Arşiv ve E-Defter 29 HAZİRAN 2015 / 07:08

E-çözümler birbirinden bağımsız düşünülemez

İşnet Satış Pazarlama ve Müşteri İlişkileri Direktörü Aytül Sepetçi

Gelişen teknoloji, sadece BT sistemlerinin yapılarını değil; iş yapış biçimlerini de değiştirerek bambaşka şekle getirmektedir. Buna bağlı olarak ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar, yeni çözüm ve ürünlerle karşılanırken daha verimli ve maliyetleri azaltacak iş modelleri de tasarlanmaktadır. İnternetin hem teknolojik gelişimi hem de kullanımında görülen hızlı büyüme ve yaygınlaşma, bireysel ve kurumsal birçok işlemin elektronik ortamda gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Artık kurumlar da, bireyler de, kamu dairelerine gitmektense e-devlet platformundan yararlanırken, alışverişten bankacılığa kadar birçok işlemini de internet üzerinden hızlı, pratik ve güvenli bir şekilde yapabilmektedirler.

Bu trendin bir parçası olarak ödeme süreçlerini hızlandırırken, güvenilir bir platform olarak maliyetlerin azaltılmasına, verimliliğin artırılmasına ve çevrenin de korunmasına çok önemli bir katkıda bulunan e-fatura sistemi, Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada hızlı bir şekilde tercih edilmeye başlanmıştır.

E-fatura, e-defter ve e-arşiv hizmetini kullanan firmaların baskı, yazdırma, posta ve arşiv maliyetleri çok büyük ölçüde ortadan kalkmaktadır ve faturalama maliyeti çok azalmaktadır. Faturalara anlık ulaşım sağlanır ve nakit yönetimi kolaylaşmaktadır. Yönetimin işletme üzerindeki hâkimiyeti artmakta, iş süreçlerinde performans artışı sağlanmakta, hata oranları düşmektedir. Bu çözümler mali işler birimlerinin iş yükünü azaltarak ve muhasebe süreçlerini hızlandırmaktadır.

Şirketler e-fatura ile ilk adımı atıyor

E-fatura, aslında kurumlar için e-dönüşüm projelerinin ilk halkası olarak düşünülmelidir. Bu açıdan baktığımızda, e-faturayla birlikte e-Defter, e-Arşiv, e-Ödeme, e-İrsaliye gibi daha birçok e-dönüşüm projesi, ticari hayatı yeniden şekillendiriyor ve şekillendirmeye de devam edecektir.

Bu kapsamda özel entegratör seçimi yaparken mükelleflerin, e-fatura dışındaki süreçlerde de hizmet alabilecekleri, güvenilir, köklü ve kalıcı bilişim firmalarından hizmet alınması çok önemlidir. Entegratör seçiminde; sadece e-fatura hizmeti vermek için kurulan bilişim firmalarının, operasyonel maliyetlerden dolayı, sektörde çok uzun soluklu olamayabilecekleri de göz önüne alınarak karar verilmelidir.

 
ETİKETLER : 1028

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics