Dosya E-Arşiv ve E-Defter 29 HAZİRAN 2015 / 07:09

İş süreçleri e-çözümler ile şeffaflaşıyor

E-Güven Genel Müdürü Can Orhun

Günümüz teknolojisi sayesinde iş ortamı ve çalışma yöntemleri ile ilgili beklentiler arttı. İnsanlar esnek çalışma koşullarına sahip olup, gerektiğinde mobil olarak ofise gelmeden de işlerini sürdürmek istiyorlar. Kurumlar da teknolojinin son olanaklarından faydalanıp operasyonel süreçlerini kısaltmak ve çalışanlarının verimliliğini hem ofis içinde hem ofis dışında maksimum seviyede tutmak için çözüm arayışına girdi.  Bu taleplerin üzerine kamunun denetimi kolaylaştırma ve süreçleri şeffaflaştırma kararı eklenince e-defter, e-fatura ve e-arşiv çözümleri ortaya çıktı.

Bütün bu çözümler sayesinde kâğıt, baskı, posta, kargo ve arşivleme harcamalarının azalmasına ek olarak, firmalara belli format ve standartların gelmesi kurumsal yapıya önemli katkı sağlıyor. Ayrıca eski kayıtlara kolaylıkla ulaşılarak zaman kaybının önüne geçiliyor ve pratik muhasebe işlemleri işletmelere hız kazandırıyor.

Örneğin sadece e-defter ile sağlanan tasarruf şu şekilde;

Ayda 10 bin sayfa defter = 5.000 lira tasdik maliyeti getiriyordu. E-defter ile defter tasdik maliyetinde yüzde 60 azalma elde ediliyor. Küçük ve orta ölçekli bir firmada e-defter ile tasarruf edilen rakam 8 bin liraya geliyor. Türkiye ekonomisine ise 500 milyon liraya yakın tasarruf getiriyor.

Şirketler ihtiyaçlarını doğru tespit etmeli

E-dönüşüm çözümlerini sistemlerine uyarlamak ve iş süreçlerini hızlandırmak isteyen kurumların süreç adımlarını ve ihtiyaçlarını tespit etmiş olmaları çok önemli. Bu hizmetlere geçişi bir maliyet olarak görmeyip, en önemli varlığımız olan zamandan ve insan kaynağından bir kazanç olarak ele almak gerekiyor.

Çalışanlarının hangi iş süreçlerine dahil olduklarını belirlemeleri ve onların işlerini kolaylaştıracak güvenli çözümlerin neler olduğunu saptamaları gerekiyor. Bu çözümlere yatırım yapılırken maliyeti düşürmek adına geçici çözümlere değil, uzun vadeli ihtiyaçlara hizmet edecek çözümlere odaklanılmalı.

 
ETİKETLER : 1028

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics