Dosya E-Arşiv ve E-Defter 29 HAZİRAN 2015 / 07:06

Ülke ekonomisine 2 milyar TL’lik katkı

TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast

E-Defter, e-fatura, e-arşiv gibi çözümler, kurumlara çok daha hızlı, güvenli, verimli, tasarruflu, ucuz, kaliteli ve kolay iş yapma avantajı sunuyor. Ayrıca bu uygulamalar, ekonomik verimliliğe ve çevrenin korunmasına büyük katkı sağlıyor. E-Deftere mali açıdan örnek verirsek; Türkiye’de bir firmanın defter maliyeti ortalama 800 liradan başlamakta ve 500 bin liraya kadar ulaşmaktadır. E-Defter maliyeti ile bu masraftan yüzde 50 ila yüzde 90 arasında tasarruf sağlanacaktır. E-Defter, e-fatura, e-arşiv gibi hizmetlerin ülke ekonomisine 2 milyar lira ekonomik katkı sağlayacağını öngörüyoruz.

2015 yılında, E-Defter, E-Fatura, E-Arşiv Fatura gibi uygulamaların ve kullanımının kurumsal alanlarda ve birçok meslek gruplarında yüksek oranda yaygınlaşacağını, E-fatura kapsamının genişletilerek on binlerle ifade edilebilecek daha fazla şirketin E-faturaya geçeceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca E-defter uygulamasını sadece E-faturaya geçenlerin değil, sağladığı tasarruf ve kolaylıklar nedeniyle defter tutmakla yükümlü tüm mükellef gruplarının yaygın olarak kullanmasını bekliyoruz.

Ülkemizde yasal düzenlemesi yapılmış ve yapılmakta olan e-hizmetler ve çözümlerle ilgili farkındalık oluşturmak ve kullanımını yaygınlaştırmak için öncelikle ilgili hizmetin gerçekten faydalı ve kullanımı kolay uygulama olduğunu anlatmak gerekiyor. Faydalı uygulamalar, kaliteli çözüm ve hizmetler ile uygun maliyetler oluşturulduğunda her teknoloji veya uygulama ülkemizde çok çabuk kabul görmekte ve yaygın olarak kullanılmaktadır. 2015 sonunda e-Fatura ve e-Defter kullanan mükellef sayısı 40 bine ulaşacağını düşünüyoruz. Türkiye’de bu uygulamaların çabuk kabul gördüğünü söylememiz mümkün. Gerek kamu kurumlarında gerekse özel şirketlerdeki algı hızla değişiyor. Önümüzdeki dönemde e-hizmetlerin ülkemizde daha fazla tercih edileceğini söylemek mümkün.

İhtiyaçları doğru belirlemeden başarı zor

Her şeyden önce kurumlar, ihtiyaçlarını doğru şekilde belirlemelidirler. İş süreçlerinin hızlı ve verimli bir şekilde sürdürülebilmesi açısından en optimal çözümlerin tercih edilmesi gerekiyor. Kurum bünyesine yeni teknolojilerle uyumlu olarak kazandırılan uygulamalar, rekabette en ön saflarda yer alınmasını sağlıyor. Günümüzde en yenilikçi teknolojilerin e-dönüşüm aracılığıyla sunulmakta olduğunu düşünüyoruz. Kurumların E-Defter, E-Fatura ve E-Arşiv Fatura gibi uygulamaları faaliyet alanları içerisinde konumlandırmaları, e-dönüşüm için atacakları en büyük adım olacaktır.

 
ETİKETLER : 1028

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics