BThaber Ekler e-devlet 24 OCAK 2013 / 10:34

Elektronik Tebligat Yönetmeliği Yayınlandı

Türk Ticaret Kanunu kapsamında yürürlülüğe giren Elektronik Tebligat Yönetmeliği; anonim, limited ve sermaye şirketlerine devlet tarafından yapılacak tebligatların kağıt üzerinden çıkarılarak, sadece elektronik ortamda yapılmasını zorunlu hale getiriyor.

Yeni düzenlemelerdoğrultusunda devlet tarafından yetkilendirilmiş Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Hizmet Sağlayıcıları şirketlere çözüm sağlayacak. İlgili yönetmelik kapsamındaki uygulamalara dahil olan şirketler, devletle ve diğer iletişimde oldukları kurumlarla KEP üzerinden resmi olarak yazışabilecek. Yönetmeliğin hedefinde olan 800 bin şirketin; yapacağı bu yazışmalar için e-imza sahibi olması gereklilik haline geldi.

Konuya ilişkin açıklama yapan E-Güven Genel Müdürü Can Orhun konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “2012 yılında yürürlülüğe giren yeni Ticaret Kanunu kapsamında devreye alınan Elektronik Tebligat Yönetmeliği; devletin 800 bin şirketle, bu şirketlerin de devletle ve diğer iş ortakları, müşterileriyle Kayıtlı Elektronik Posta üzerinden yazışmalarını zorunlu kılıyor. Bu kapsamda kendilerine gelen e-tebligatlar dışında KEP üzerinden yapılacak yazışmalar için şirketlerin elektronik imza sahibi olması gerekiyor. Bu noktada, şirketler KEP başvuruları sürecinde e-imza kullandıkları takdirde ikinci bir kimlik doğrulama sürecine de tabi tutulmayacak. Biz de Türkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olarak e-imza temininde güvenilir bir rehber olarak hizmet sunuyor olacağız.”
YORUMLAR
SAADET ÇINAR 30 OCAK 2013 / 16:48 0 0
E-Tebligat uygulaması....

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics