Dosya e-Dönüşümde 2018 Gündemi 06 OCAK 2018 / 16:00

YAYGIN KULLANIM, KURUMSAL ENDİŞELERİ SİLECEK

Gelişen teknolojiyle birlikte e-Dönüşüm sektöründe pek çok yenilik hayata geçiriliyor. “Biz de Türkiye’de kurumsal yazılım ve entegrasyon hizmetleri pazarının gelişimine yön veren bir şirket olarak, ürünlerimizi Ar-Ge ve inovasyon odağında geliştiriyoruz” diyen Foriba CEO’su Koray Gültekin Bahar’ın verdiği bilgiye göre, 2018 yılında e-İrsaliye başta olmak üzere, e-Serbest Meslek Makbuzu ve e-Müstahsil Makbuzu gönüllülük esasına dayanarak gündemde olacak. “İlk bakışta, uygulamaya geçecek şirketlerin endişeli bir bekleyişi olduğunu görsek de, e-Fatura’da olduğu gibi bu uygulamaların da kullanılmaya başlaması ve gelişmesi ile tüm bu endişeler ortadan kalkacaktır” beklentisini dile getiren Koray Gültekin Bahar’a göre, e-Dönüşüm, şirketlerin yeni teknolojik uygulamaları kendilerine entegre ettiğinde, ne kadar büyük bir yol alabileceklerinin en güzel örneklerinden biri. “Muhasebe ve finans süreçlerinin dijitalleşmesi, kayıt dışı ekonominin azaltılmasında çok önemli bir rol üstleniyor” hatırlatmasını yapan Koray Gültekin Bahar, ekledi: “Şirketlerde verimlilik artışı sağlıyor, kırtasiye ile işgücü masraflarından ve zamandan tasarruf edilmesini mümkün kılıyor. Kamu tarafında da denetimi kolaylaştırdığı için iş yüküne katkı sağlıyor.”
 
Tasarrufun kaynağı e-İrsaliye olacak
Koray Gültekin Bahar’a göre, 2018’in ana gündemi e-İrsaliye olacak gibi görünüyor. “e-İrsaliye’de, e-Fatura’nın 4 katı kadar tasarruf sağlamasını bekliyoruz” diyen Koray Gültekin Bahar, “e-Dönüşüm odaklı tüm çalışmalar, kâğıt kullanımını azaltarak her yıl binlerce ağacın kesilmesini engelliyor ve şirketlerin çevreci bir duruş benimsemesine yardımcı oluyor. Biz de yaptığımız her çalışmada bu artı değeri iş ortaklarımıza sunmayı hedefliyoruz” bilgisini verdi.
 
Hedef yurtdışı ve yeni satın almalar
“Kurulduğumuz günden bu yana Türkiye’deki ilk e-Fatura entegrasyonu, ilk banka özel entegratörlüğü, ilk e-Bilet özel entegratörlüğü, ilk SAP onaylı e-Defter, ilk S/4HANA platform geçişi gibi ilklere imza attık” diyen Koray Gültekin Bahar, dünyadaki trendleri takip ederek Türkiye’de kurumsal yazılım ve entegrasyon hizmetleri pazarının gelişimine önayak oldukları bilgisini verdi ve kurumsal bazda değişimlerini şöyle anlattı:
“1999 yılında FIT Solutions adıyla başladığımız yolculuğa, yeni birleşme ve satın almalar ile birlikte Foriba çatısı altında devam ediyoruz. 2018 yılından itibaren ekipçe yoğun bir çalışma içerisine gireceğiz. Foriba bünyesine Türkiye’den en az bir şirketi daha dahil etmeyi planlıyoruz. Değerli bir büyüme trendinde emin adımlarla ilerlerken, yurtdışına da açılmaya karar verdik. Sahip olduğumuz potansiyel ile 2018’de birkaç ülkede ofis açmayı ve büyüme politikamıza hız kazandırmayı hedefliyoruz. Avrupa, Türki Cumhuriyetler ve Arap ülkelerini radarımıza aldık. Uluslararası pazarda teknolojiye yön veren önemli şirketlerden biri olacağımıza dair inancımız tam. 2017’de 64 kişiyi ekibimize katarak sayımızı 160’a çıkardık. Bugün 160 kişilik uzman ekibimizle birlikte şirketlerin dijital dünyaya adım atabilmelerini ve yoğun iş süreçlerini otomasyona dahil edip daha fazla büyüyebilmelerini sağlıyoruz. 2018’de satın almalar ve birleşmelerle ekibimize dahil olan kişilerin haricinde en az 20 kişiye daha istihdam sağlamayı planlıyoruz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics