Dosya e-fatura 27 OCAK 2014 / 08:40

Mali milatta dev e-dönüşüm adımı

14 Aralık 2012 tarihinde yayınlanan 421 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile elektronik defter tutma ve elektronik fatura uygulamasına ilişkin düzenleme ve açıklamalar yapıldı. İlgili tebliğ uyarınca, ilgili koşulları sağlayan şirketlerin 2013 takvim yılı içinde elektronik fatura (e-fatura) uygulamasına, son başvuru tarihi 1 Eylül 2013 olmak üzere geçmeleri gerektiği belirtildi.

2013’ün son günlerinde ise Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklama ile e-faturaya yumuşak geçişin de işareti verildi. Bazı mükelleflerin, e-faturaya geçişte teknik sıkıntılarla karşılaştıklarını belirterek, sürenin uzatılması için talepte bulunduklarını belirten Bakan Şimşek, hazırlanan yeni tebliğe göre süre uzatımına dikkat çekmişti. Buna göre, geçtiğimiz yıl yapılan düzenleme ile yeni yılın başından itibaren belli mükellef grupları için zorunlu tutulan elektronik ortamda faturalaşma, bu mükelleflerin istemeleri halinde 1 Nisan 2014’e kadar kağıt ortamında yapılabilecek. Yani e-faturaya geçişte teknik sıkıntı yaşayan mükellefler için 3 ay ek süre tanındı. Böylece mükelleflerin teknik olarak tam anlamıyla hazırlanabilmesi hedeflendi.
e-Fatura mükellefler için kurumsallık, devlet için ölçülebilirlik ve kayıtdışına karşı savaşta ele geçirilen bir kale daha demek. Ama detaylara baktığımızda, her ölçekte şirketin profesyonel finansal yönetimle tanışması, önünü daha net görebilmesi, ayrıca fatura gönder-al bekleyişi ve maddi yükünden kurtulması gibi birçok avantaj da kamu maliyesini ve kurumsal yapıyı bekliyor.
Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) başvurarak e-fatura sisteminde yerini alan şirketlere GİB desteğini esirgemiyor. Konuyla ilgili detaylara dosyamızın yanında, www.efatura.gov.tr sitesinden de erişmek mümkün. Dünya finans mekanizmasının uzun zamandır bir parçası olan e-faturanın ülke ekonomisine, işletmelerin verimliliklerine katkısının büyük olacağı ise herkesin hemfikir olduğu bir gerçek.
ETİKETLER : Sayı:956

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN