Dosya e-İmza ve Güvenlik 14 NİSAN 2014 / 08:40

Madem her şey bir imza ile başlıyor…

E-dönüşüm beraberinde bireysel ve kurumsal hayatta birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Adım adım hayata geçen bu yenilikler, iş süreçlerinde kapsamlı tasarruf ve kolaylık, kamu için de kontrol edilebilirlik sağlıyor. Bunun bir örneği olan e-imza, kurumsal ve kamu-kurumsal ilişkilerinde adım adım yayılıyor.

E-devlet, e-şirket, e-fatura, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), Ulusal Yargı Ağı Bilgi Sistemi (UYAP), Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) gibi uygulamaların etkin bir şekilde kullanılabilmesi için e- imzaya sahip olmak şart. E-imza, elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunun bir garantisi. Tıpkı ıslak imzada olduğu gibi hukuki geçerliliğe sahip. Yenilikler, e-imzanın kullanımının daha da yaygınlık kazanmasını sağlayacak. Bu da kontrol, kapsamlı tasarruf gibi başlıklarda avantajların katlanarak büyümesi demek. Kişi kendi ıslak imzasına nasıl özen gösteriyorsa, bu imzaya da aynı muameleyi yapması şart. Yani sayı, karakter ve sembollerden oluşan, elektronik verilerle kimlik doğrulaması sağlayan bu sayısal bilgi, yine kişide kaldığı ölçüde güvende.
ETİKETLER : Sayı:967
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN