İnternet E-ticaret 25 ARALIK 2013 / 15:05

2013’ün çevrimiçi alışveriş eğilimleri

Tüketicilerin en çok tercih ettiği kategoriler listesinde ilk beş değişmez iken bir önceki yıl listenin 14.sırasında yer alan Digital SLR Makineleri bu yıl 6. sıraya yükseldi. Yılın en popüler ürünü Samsung Galaxy S3 Mini, elektronik dışı kategoride ise Fakir Darky oldu. 2013’ün en çok tercih edilen markası ise Samsung.

Karşılaştırmalı alışveriş platform akakce.com, 2013 yılı içerisinde çevrimiçi fiyat araştırması yapan 40 milyon kullanıcısının verilerinden hazırladığı 2013 Alışveriş Trendleri Raporunu açıkladı.  Her yıl olduğu gibi bu yılda tüketiciler en çok cep telefonu için fiyat araştırdı. Cep telefonunu sırası ile Led Tv, Tablet bilgisayar, diz üstü bilgisayar ve elektrikli süpürge kategorileri takip etti. Son yıllarda artan akıllı telefon kullanımıyla dijital fotoğraf makinelerine olan talep düşerken bu yıl Dijital SLR Fotoğraf Makineleri süpriz bir çıkış yaparak en popüler altıncı kategori oldu.

2013 yılında tüketicilerin en çok tercih ettiği markalar sırası ile Samsung, Sony ve LG oldu. Samsung’un Galaxy S3 Mini modeli tüm kategorilerde en popüler ürün olurken, yılın en popüler cep telefonları listesinde de ilk üç sırada Samsung yine Galaxy S3 Mini, Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy S4 modeleri ile yer aldı. Elektronik dışı kategorilerde ise Fakir Darky, Tefal Actifry, Philips Azur Ütü en popüler ürünler oldu.

Bilgisayar tercihlerinde ise tabletler ön plandaydı. Tüketicilerin yüzde 46 sı tablet bilgisayarlara, yüzde 41’I ise diz üstü bilgisayarlara ilgi gösterdi. 150 TL- 300 TL arasındaki tablet bilgisayarlar  en çok talebi gördü. Tabletlerin aksine cep telefonları için daha fazla ödeme yapıldı. Tüketiciler cep telefonu için 500 TL-700 TL arasındaki ürünlere ilgi gösterdi.

Tatil günlerinde düşen çevrimiçi alışveriş oranları bu yıl en büyük düşüşü 15 Ekim tarihinde Kurban Bayramı’nın ilk gününde yaşadı. Yıl içerisinde en çok fiyat araştırması yapılan saatler ise 15:00-16:00 ve 22:00-23:00 arasında gerçekleşti.

2013 yılı için değerlendirme yapan akakce.com Genel Müdürü Koray Karataş şunları söyledi:

“ E-ticaret sektörü 2013 yılında da ortalanın üzerinde büyüme gösterdi. Geçtiğimiz yıllara göre büyüme hızında yavaşlama olsa da bu sektörün olgunlaşmaya başladığının göstergesi. akakce.com olarak verimli bir yıl geçirdik, geçtiğimiz yıl 25 milyon olan tekil kullanıcı sayımız bu yıl 40 milyona ulaştı. 6 milyon mobil kullanıcısı cep telefonları üzerinden fiyat karşılaştırdı. Bilgisayar başında yapılan fiyat araştırması mobil internet aracılığı ile mağazaların içerisine kadar girdi. 2014’te bu eğilim artmaya devam edecek, akakce.com olarak gelecek yıl 10 milyon mobil kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz. Alışveriş trendlerinde ise elektronik ürünlerin listenin ilk sıralarındaki yerleri korumaya devam ettiklerini ancak hacmin yavaş yavaş elektronik dışı kategorilere kaymaya başladığını görüyoruz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics