İnternet E-ticaret 30 OCAK 2014 / 15:56

400 milyon TL tasarruf

Kayıtlı Elektronik Posta sisteminin hayata geçmesiyle gündeme gelen ve zorunlu kılınan e-Tebligat ile yıllık 400 milyon TL tasarruf sağlanması bekleniyor. KEP, e-Fatura, e-İmza ve e-Arşiv sağlayıcısı Türkkep, İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenen “E-Tebligat Bilgilendirme Semineri”ne katıldı. Türkkep Genel Müdürü Yüksel Samast seminerde “E-Tebligat ve KEP Sisteminin İşleyişi ve Kullanımı” konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Uygulamanın kağıt kullanımının önüne geçmesiyle kurtulacak ağaç sayısı yıllık ortalama 40 bini bulacak. İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenen “e-Tebligat Bilgilendirme Semineri”nde Adalet Bakanlığı’nın e-Tebligat sistemini 28 Şubat’tan itibaren hayata geçireceği belirtildi.

Yüksel Samast , “Garantili, kesin teslim imkanı sunan KEP sistemi sayesinde e-Tebligat uygulaması da yargı sürecini hızlandırarak davaların daha kısa sürmesine ve hak kayıplarının önemli oranda azalmasına katkı sağlayacaktır” dedi. Türkkep’in yetkili hizmet sağlayıcı olarak sunduğu KEP, e-Fatura, e-Tebligat, e-İmza ve e-Arşiv hizmetleri hakkında bilgi veren Samast, fiyatlarının çok uygun olduğunu ve her kurum ve birey tarafından rahatlıkla karşılanabilecek seviyelerde olduğunu vurguladı. 500’e yakın kişinin yoğun katılımıyla gerçekleşen seminerin sonunda konuşmacılar, katılımcıların KEP sisteminin işleyişi ve KEP adreslerinin nasıl alınacağı ve kullanılacağına yönelik sorularını cevapladı.

E-Tebligat hem maliyet tasarrufu sağlayacak, hem ağaçları koruyacak
UYAP sistemi üzerinden, 7,5 milyonu tüzel ve 25 milyonu gerçek kişilere olmak üzere yılda ortalama 32,5 milyon adet tebligat gönderimi gerçekleştiriliyor. KEP sistemi üzerinden yapılan e-Tebligat ise 14 TL olan tebligat gönderim birim maliyetini 1 TL’ye kadar düşürebiliyor. Böylelikle e-Tebligat ile sağlanacak toplam yıllık tasarruf 400 milyon TL’ye varacak. Günler ve çoğu kez haftaları bulan tebligat süreleri saniyelere düşecek.

Ayrıca fiziki tebligatın hazırlanması, gönderilmesi ve her iki taraftaki arşiv dahil işlemlerin ortalama 10 saat sürdüğü göz önünde bulundurulursa, e-Tebligatın her yıl 167.000 yıl/adam lojistik işgücü tasarrufu sağlayacağı öngörülüyor.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN