İnternet E-ticaret 18 ŞUBAT 2013 / 14:30

Elektronik Ticaret Konferansı düzenlendi

eBay ve Türkiye iştiraki GittiGidiyor.com’un destekleriyle Ankara’da düzenlenen Elektronik Ticaret Konferansı’nda, sektörün gelişimini etkileyecek tüm faktörler masaya yatırıldı. 


T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın katkılarıyla İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü ile Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, GittiGidiyor.com ve Ebay sponsorluğunda gerçekleştirilen Elektronik Ticaret Konferansı’nda, dünyada e-ticaret sektörünün eğilimleri, gelişimi ve ülkemizde e-ticaret sektörünün gelişmesindeki önemli faktörler masaya yatırıldı.


TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleşen konferansta açılış konuşmasını yapan T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müşteşarı Ziya Altunyaldız, konferansın, elektronik ticarete ilişkin konuların farklı bakış açılarıyla paylaşıldığı ve Türkiye'de sektöre yön verecek fikirlerin geliştiği önemli bir platform olacağını belirtti.


e-ticaret’in, Türkiye’de en hızlı büyüyen sektörlerden biri olma yolunda ilerlediğini dile getiren Altunyaldız, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Son dönemde e-ticaret alanında dünyada önemli pazar paylarına sahip şirketler, ülkemizin e-ticaret potansiyeli ve gelişimi karşısında, Türkiye’deki e-ticaret yatırımlarını artırmaya başladı.”Online ticaretle klasik ticaret arasında sınır ortadan kalkıyor


Konferansta eBay’in Perakende ve Gelişmekte Olan Pazarlardan Sorumlu Başkanı Stephan Zoll ise dünyadaki e-ticaret eğilimlerini değerlendirdiği bir konuşma yaptı. Zoll, konuşmasında şunları söyledi: “E-ticaret gelişiminin itici gücü, tüketicilerdir. Akıllı telefon kullanımının artışıyla birlikte online ticaret ile klasik ticaret arasında sınır ortadan kalkıyor. Türkiye’de en çok ziyaret edilen ve 8 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı olan GittiGidiyor’un, 20 milyondan fazla ziyaret , 10 milyon üzerinde tekil ziyaretçisi bulunmaktadır. Bizler, satıcılarla alıcıları buluşturan ortak bir platform sunuyoruz. E-ticaret sektöründe güvenlik tüketiciler açısından oldukça önemli bir unsurdur. Bu doğrultuda bizler geliştirdiğimiz Sıfır Risk Sistemi ile tüketicilere daha güvenli alışveriş imkanını sunarak, e-ticaretteki güven bariyerini ortadan kaldırmış oluyoruz.”“Türkiye'de e-ticaret yükselişe geçti”


Özel sektörün bakış açısıyla e-ticaret ve ülkemizde e-ticaretin geliştirilmesi için özel sektörün beklenti ve önerilerinin konuşulduğu panelde ise GittiGidiyor.com Genel Müdürü Cenk Angın, GittiGidiyor.com Pazarlama Direktörü Hakan Kayaman ve Ebay Kamu ilişkilerinden Sorumlu Kıdemli Müdürü Maja Haas da görüşlerini bildirdi.


GittiGidiyor Genel Müdürü Cenk Angın konuşmasında, sektöre dair en önemli sıkıntının güvenlik konusunda olduğunu vurgulayarak, “GittiGidiyor olarak, Türkiye’de elektronik ticaretin tüm fırsat ve tehditlerini değerlendirerek geliştirdiğimiz güvenlik uygulamalarıyla hizmet çıtasını her geçen gün daha yukarıya taşıyoruz. e-ticaret kanunlarının yardımıyla Türkiye’de daha da iyi bir noktaya gelineceğine inanıyoruz” dedi.


Gittigidiyor Pazarlama Direktörü Hakan Kayaman da dünyada e-ticaretin seyrine ilişkin veriler paylaştı. Kayaman’ın verdiği bilgiye göre, dünyadaki e-ticaret paylarında en yüksek oran İngiltere’de bulunuyor. İngiltere’yi takiben, Amerika ve Batı Avrupa ülkelerinde de e-ticaret yüksek oranlarda seyrediyor. Türkiye’de e-ticaret kullanımının yüzde 1’in altında olduğunu, fakat son dönemde Türkiye’nin ciddi bir yükseliş gösterdiğini ifade eden Kayaman sözlerine şunları ekledi: “Batı Avrupa ülkelerinin gelişmesinde e-ticaret ciddi bir itici güç olarak yer alıyor. E-ticaret kanun tasarısı ve yönetmelikleriyle de istenilen rakamlara ulaşılabileceğini inancımız tam. Bizler, ETİT üyesi olarak daha fazla sorumluluk alarak pazarı büyütmek adına hep daha fazla çalışarak 2023 yılı Türkiye’sinde hep birlikte önemli bir rol üstleneceğiz.” dedi.


 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics