İnternet E-ticaret 16 ŞUBAT 2016 / 09:12

iyzico, İran ekonomisini dünyaya bağlıyor

Ödeme sistemleri platformu iyzico, ambargoların kalkmasından sonra İran ile işbirliğine imza attı ve İran’da yıllık 20,5 milyar dolarlık online ödeme işleminin yapıldığı Shetab sistemine dahil olan 231 milyon banka kartı iyzico’ya entegre edildi. Bu sayede, uluslararası şirketler ve ödeme sistemi sağlayıcıları iyzico çözümlerini kullandıkları takdirde Shetab kartlarına ulaşabilecek. İranlılar da iyzico sayesinde Shetab kartlarıyla İran dışından online alışveriş yapabilecekler.
Banka kartı penetrasyonunun yüzde 92’lerde olduğu İran’da yaklaşık 231 milyon adet banka kartı var. Ülkedeki tüm banka kartları Shetab adı verilen bir sistem üzerinden kullanılıyor. İranlıların günlük hayatlarında sıkça kullandığı ve yıllık yaklaşık 20,5 milyar dolarlık online ödeme işleminin yapıldığı bu sistem, uluslararası ödeme sistemleriyle entegre değil. Bu sebeple Shetab kartlar, yurtdışından yapılacak online alışverişlerde kullanılamıyor. Örneğin Shetab kart sahipleri uluslararası hava yollarından internet üzerinden bilet ya da online uygulama mağazalarından uygulama veya oyun satın alamıyor. Geçtiğimiz yıl aldığı 16 milyon TL’lik yatırımla birlikte iyzico, İran’daki Shetab sistemine bağlı kartları uluslararası ödeme sistemlerine entegre hale getirdi.
 
Türk e-Ticaret şirketleri için dev fırsat
80 milyona varan nüfusunun yüzde 67’si 35 yaş altında olan İran’da 32 milyon akıllı telefon kullanıcısı ve yüzde 74 oranında internet penetrasyonu var. Bu istatistiklere ve 2015’te banka kartları ile yapılan işlem sayısının 1 yılda yüzde 25 artmasına rağmen, tüm işlemlerin sadece yüzde 3’ü internet üzerinden yapılmış. iyzico, hızlı ve kolay sistemi ile İran’da online ödeme alanındaki potansiyeli başta Türkiye olmak üzere tüm dünyaya ulaştıran köprü olma görevini görecek. iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu, bu işbirliği ile ilgili şu bilgileri verdi:
“İran’da bu işbirliği sayesinde uzun yıllardır dünyanın geri kalanına kapalı olan bir ekonomiyi uluslararası ödeme sistemlerine entegre ettik. Geniş bir büyüme potansiyeli bulunan İran pazarını dünyaya açmış oluyoruz. Bölgemizin ödeme şampiyonu olma yolunda attığımız en önemli adımlardan biri olan bu işbirliği, beraberinde birçok ticari ve ekonomik işbirliği fırsatlarını da getirecek. İran’a e-ticaret üzerinden satış yapmak isteyen Türk şirketlerine de bu işbirliği ile büyük bir fırsat sunuyoruz.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics