İnternet E-ticaret 28 ŞUBAT 2013 / 10:29

KOBİ’lere alışverişte tasarruf imkanı

Türkiye ofis malzemeleri pazarındaki payını e-ticaret çalışmaları ile artıran Avansas.com, KOBİ’lere sunduğu ayrıcalıklı iş modeli, yatırım ve hedeflerini düzenlediği bir toplantı ile katılımcılara anlattı. Kâğıt Ürünleri, Mürekkep&Toner, Temizlik, Gıda, Ofis Makineleri, Ofis Ürünleri, Teknoloji / Aksesuarlar ve Mobilyadan oluşan 8 ana ürün kategorisinde binlerce ürünü müşterilerine ulaştıran şirket; Marmara Bölgesi’nde dağıtım ağı, altyapısı, garantili ürün seçenekleri ile orta vadeli hedefini; pazar payını yüzde 10 oranında artırarak, 400 milyon TL üzerinde satış gerçekleştirmek olarak gösterdi.

Avansas.com Genel Müdürü Rainer Thews; ofis malzemeleri alım ihtiyaçlarını e-ticarete taşıyarak, farklı segmentlerde müşterileri ihtiyaçlarına hizmet verdiklerini, 2012 yılından bu yana 20 milyon TL’yi aşan yatırım yaptıklarını söyledi.

Öte yandan, Avansas.com’un 2012 yılı sonunda yaptırdığı KOBİ’lerin ofis tüketim alışkanlıkları araştırmasında da ilginç sonuçlara rastlanıyor. Türkiye çapında yapılan araştırmaya göre: KOBİ’ler tarafından çevrimiçi satın alımlar ‘en son satın alım yolu’ olarak görülüyor. Satın almada karar verme noktası ise patronlar. Araştırmaya göre; şirketler her türlü ofis malzemesi için 1 ayda toplam ortalama 762 TL’lik harcama yapıyor. KOBİ’lerin, çevrimiçi alışveriş yapmamalarının nedenlerin başında ise; güven duymamaları, yeterli çeşit bulamamaları, siparişlerin zamanında teslim edilmemesi ve yeterli kampanyaların olmaması geliyor.

Yapılan genel e-ticaret araştırmasına göre ise; Türkiye Avrupa’daki 6’ıncı en büyük internet nüfusuna sahip. 2012 yılında, toplamda Türkiye’de 12,5 milyar dolarlık bir e-ticaret satışı söz konusu. Tüm bu araştırma sonuçlarını dikkate alarak iş modellerini geliştirdiklerini belirten Thews; “Her ay bin şirket müşterimiz oluyor ve hızla büyüyoruz” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics