İnternet E-ticaret 20 MAYIS 2014 / 11:53

Markafoni’nin hisseleri Naspers’ın

2011’de Markafoni’nin çoğunluk hissesini satın alan Naspers, Markafoni’nin tüm hisselerini satın aldığını duyurdu. Markafoni’nin CEO’luğuna ise İlker Baydar getirildi. Üç yıllık sürenin ardından geride kalan diğer tüm hisseleri satın alan Naspers, Markafoni’nin Türk e-ticaret pazarındaki güçlü büyümesini sürdürmeyi hedefliyor. Anlaşmanın finansal boyutuyla ilgili şartlar ise açıklanmadı.

Çokuluslu bir medya ve e-ticaret platformları grubu olan Naspers’ın ana faaliyet alanları arasında çevrimiçi e-ticaret platformları, ücretli TV ve ilgili teknolojiler ile basılı medya yer alıyor. Grubun öne çıkan yatırımları Güney Afrika ve Sahra Altı Afrika, Güney Amerika, Orta ve Doğu Avrupa bölgelerinin yanı sıra aralarında Rusya ve Hindistan’ın da bulunduğu büyümekte olan ülkelerde konumlanıyor.

Sina Afra yeni girişimlere yönelecek

Naspers, İlker Baydar’ın yeni CEO olarak atandığını duyurdu. Küresel perakende ve e-ticaret deneyimine sahip olan Baydar, daha önce HepsiBurada’nın genel müdürlüğünün yanı sıra Kesa, BestBuy ve Metro gibi dünyaca ünlü markalarda çalışmıştı. Öte yandan, Markafoni kurucu ortağı ve CEO’su olan Sina Afra’nın Markafoni’den ayrıldıktan sonra yeni girişimlere yöneleceği açıklandı.

Naspers CEO’su Bob van Dijk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Markafoni, İlker Baydar’ın perakende ve e-ticaret alanındaki birikiminin yanı sıra tüketici deneyimine olan bağlılığı ile daha da güçlü bir konuma gelecektir” dedi. Markafoni’nin CEO’luğuna atanan İlker Baydar ise “Markafoni’yi daha da ileri noktalara taşımayı hedefliyorum” diye konuştu.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics