İnternet E-ticaret 23 ŞUBAT 2016 / 14:09

Mobil cihazlardan alışveriş katlanarak artıyor

Performans teknolojileri şirketi Criteo, her üç ayda bir yayınladığı, mobil ticaretteki güncel trendleri inceleyen ve tüketicilerin online satın alma alışkanlıklarına ışık tutan Mobil Ticaretin Durumu raporunu, 2015 yılının son çeyreği için yayınladı. Şirketin 1,4 milyar online alışveriş işlemini incelediği rapor, her on işlemden dördünün birden çok cihaz veya kanal kullanarak yapıldığını ortaya koyuyor. Bu işlemlerin üçte birine yakını ise mobil bir cihazda tamamlanıyor. Mobil ticaretin tüm dünyadaki perakende e-ticaret satışlarının yüzde 25’ini oluşturduğunu ve tüm e-ticaret işlemlerinin yarısının birden çok cihaz kullanılarak yapıldığını ortaya koyan Criteo 2015 Dördüncü Çeyrek: Mobil Ticaretin Durumu raporunda dikkat çeken ana bulgular ise şu şekilde sıralanıyor:
 
Mobil alışveriş hızla artıyor: 2015in son çeyreğinde mobil işlemler, 2014 yılına göre yüzde 15 büyüme gösterdi ve tüm e-ticaret işlemlerinin yüzde 30’unu oluşturdu. Türkiye’de ise mobil üzerinden yapılan satışların tüm dijital satışlar içerisindeki oranı yüzde 20,5’e ulaştı. Müşterilerine güçlü bir mobil alışveriş deneyimi sunan perakendeciler, 2015 yılını güçlü satış rakamları ile kapadılar.   

Mobil tüketiciler, akıllı telefonları üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor: Türkiye’de tüm dijital satışların yüzde 20,5’ini oluşturan mobil cihazlar üzerinden yapılan satışların yüzde 12,6’sı Android telefonlar, yüzde 4,2’si ise iPhone’lar ile gerçekleştiriliyor. Dünyada da mobil satışların çoğunluğu akıllı telefonlar üzerinden yapılıyor. Bu da mobil alışveriş deneyimlerini optimize eden markaların özellikle akıllı telefonlara odaklanması gerektiğini gösteriyor.  

Çoklu cihaz kullanımı artıyor: Tüketiciler artık satın alma işlemlerinin her evresinde birden çok cihaz kullanıyorlar. 2015’in dördüncü çeyreğinde işlemlerin neredeyse yüzde 40’ı birden çok cihaz veya kanalda gerçekleşti. Masaüstü müşterilerinin yüzde 37’si ise aynı mağazanın sitesini en az bir farklı cihazda daha ziyaret etti. Tabletleri üzerinden alışveriş yapanların ise yüzde 43’ü, tüm süreç boyunca birden çok cihaz kullandı. Türkiye’de mobil cihazlar üzerinden yapılan toplam satışların yüzde 1,3’ü Android işletim sistemli tabletlerden, yüzde 2,4’ü ise iPad’ler üzerinden gerçekleştirildi. 

Uygulamaların sağladığı satın alma kolaylıkları, gelirleri artırıyor: Mobil deneyimlerine öncelik veren perakendeciler arasında mobil uygulamalar, perakende sektöründeki tüm mobil işlemlerin yüzde 54’ünü, seyahat sektöründeki tüm mobil işlemlerin ise yüzde 58’ini oluşturuyor. Mobil uygulama kullanan müşteriler, mobil web sitesinde gezen müşterilere göre yüzde 286 daha fazla ürüne bakıyor ve bu da sepete ekleme oranlarına yüzde 90 daha fazla katkı sağlıyor. Bir uygulamadaki toplam dönüşüm oranı ise mobil tarayıcılara göre yüzde 120 daha fazla. Tüketicilere ilgili ürünler gösteren ve satın alma önündeki engelleri kaldıran sezgisel uygulamaları olan perakendeciler ve markalar daha güçlü ve yüksek miktarda satış elde ediyor.  
 
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN