e-toplum 12 ŞUBAT 2018 / 11:35

​Giysi teknolojisi yarışıyor

Güney Kore’de PyeongChang’da başlayan Kış Olimpiyatları’nda sporcuların giysilerinde teknoloji payına bakıyoruz. Sadece ABD takımının giysileri hakkında dünya kamuoyuna açık bilgi var.

Açılış töreninde dehşetli soğuğu hissetmemek için ısıtıcılı ceketler: Bunları yine Ralph Lauren tasarladı. Ceketlerin içlerinde vücut sıcaklığını koruyacak düzenek var. Ceketin astarındaki Amerikan bayrağı motifi, elektronik baskıyla üretilmiş ısıtıcı mürekkeple dokundu. Sporcu, ceketin iç sıcaklığını ceptelindeki uygulamayla ayarlar. Sıcaklığı sağlayan pil 11 saat dayanır.   

Antreman için duyargalı eşofman: Samsung SmartSuits, antreman için kullanılacak eşofmanlara 5 tane duyarga yerleştirdi. Bunlar vücudun hareketlerini doğrudan koçun cepteline bildiriyor. Bir app bu veriyi analiz ediyor, sporcunun performansının nasıl daha iyileşebileceğini gösteriyor.

Kar kaykayı için destekli giysi: Sporcunun ceket ve pantolonları alüminyum kaplamalı bir dokumadan yapıldı. Giysi, ışık ve sesi dışarıya yansıtıyor, vücuttan içeriye sokmuyor. Özellikle güneşli günlerde yararlı. Bir tür astronot giysisi.

Kırçıllı paten giysisi: UnderArmour’un tasarladığı bu spandex giysinin üzeri kırçıllı bir malzemeyle sıvandı. Böylece, sporcunun “uçarken” yarattığı türbülanstan oluşan girdaplar, kol ve bacaklarında vakum yaratmayacak. Sporcu daha aerodinamik uçacak.

Amerikan kayak ekibi, diz ve ayak bilek eklemlerini koruyacak bir pofuduk şok emici kullanacak. Özellikle engebeli arazide eklemleri korumak esas. Bunu Columbia Sportswear sağlıyor.

Kayakçılara özel tasarım kask: Slalom sırasında, veya dağdan kayarken sporcunun hızı 100 kilometreyi buluyor. Başını daha iyi korumak için kaskın içine destek verecek eklentiler yerleştirildi.

Milisaniyede şişen hava yastığı: Kayış sırasında vücutta tuhaf bir denge sorununu hissettiği an şişecek Dainese marka hava yastıklı yelekler kullanılacak.

Aman, insanlara zarar gelmesin diye olimpiyatlar bile ileri düzeyde korumacı teknoloji arenasına dönüşürken, galiba en garantisi, insan yerine robotların yarışması olacak?

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics