e-toplum 11 ARALIK 2009 / 16:07

‘BTK kararı, ekonomik hizmetleri yok ediyor’

Millenicom Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Şevki Kuyulu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) aldığı yeni kararın, sundukları 1045 gibi “ekonomik” konuşturan 10XY hizmetlerine büyük zarar verdiğini belirtti. Kuyulu “Arama bazında operatör seçimi hizmetimiz 1045’i, BTK’nın geçmiş dönemlerde aldığı kararlar doğrultusunda yapılandırdık ve 2007 yılı Eylül ayı itibarıyla sunmaya başladık. 1045 hizmetini sunabilmek için bugüne kadar yaklaşık 12 milyon TL yatırım yaptık. Tüm bu yatırımlar BTK’nın 5 yıl önce yaptığı düzenlemelere göre yapılmıştı. Ancak BTK’nın yeni kararı bütün bu yatırımlarımızın yok olması anlamına geliyor. BTK, çerçevesini kendi çizdiği arama bazında operatör seçimi hizmeti kategorisini öldürüyor. Bugün itibarıyla 1045’ten yararlanan 2 milyonu aşkın kullanıcının sağlanan tasarruf miktarı 12 milyon TL’yi aştı. BTK’nın bu kararı sayesinde, bu ekonomik hizmet kategorisi yok olurken tüketicilerin tasarruf olanağı ortadan kalkıyor. Tüketiciler, Türk Telekom’dan hizmet almak zorunda kalıyor. Bu kararla birlikte, çalışmayan bir regülasyon sürecine giriyoruz. BTK’yi, tüketicileri ve bizim gibi yatırımcıları büyük zarara uğratacak bu kararını revize etmeye çağırıyoruz” dedi.
Şevki Kuyulu, BTK’nın bu kararının 1045 gibi “arama bazında operatör seçimi” hizmetlerini yok edebileceğini belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü: “BTK’nin son kararıyla yıllık belirli bir ciroyu aşan alternatif işletmeciler için Türk Telekom’un mevcut ‘faturalama hizmeti sağlama’ yükümlülüğüne ilişkin muafiyet getirildi. Arama bazında operatör seçimi hizmeti sunan işletmecilere yönelik karar doğrultusunda, işletmecilere 3 aylık bir hazırlık süreci tanınıyor. Bu uygulamayla, artık tüketicilerin 1045 hizmetini kullanabilmeleri için tek tek sözleşme yapmaları gerekecek ve fiilen bu hizmeti kullanamaz hale geleceklerdir. Bugüne dek Türk Telekom’un sunduğu faturalama hizmeti için bu kuruma fatura başına olması gerekenden daha fazla bir bedel ödüyorduk. Ancak BTK’nın aldığı bu karar, ülkemizde yüzde 100 rekabet ortamına bir türlü kavuşamayan sabit telefon hizmetleri pazarında düşük kâr marjlarıyla, ekonomik tarifeler sunan bizim gibi alternatif işletmeciler için önemli bir darbedir.”
ETİKETLER : Sayı:749
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN