e-toplum 05 OCAK 2015 / 09:21

‘Engelsiz Erişim’ masaya yatırıldı

‘Bilgi ve İletişim Teknolojilerinde Engelsiz Erişim’ çalışmaları kapsamında 5. Engelsiz Erişim Toplantısı, 23 Aralık tarihinde BTK’da yapıldı. Engelli tüketicilerin elektronik haberleşme hizmetlerinden daha iyi yararlanabilmelerinin sağlanması amacıyla başlatılan ‘Bilgi ve İletişim Teknolojilerinde Engelsiz Erişim’ çalışmaları kapsamında düzenlenen toplantı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) koordinatörlüğünde gerçekleştirildi. İlgili kamu kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı etkinlik, BTK Tüketici Hakları Dairesi tarafından düzenlenendi. Toplantıya, BTK Kurul Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Kurul II. Başkanı Musa Şahin, Kurul Üyesi Galip Zerey, Kurul Üyesi Ömer Fatih Sayan, Kurum Başkan Yardımcısı Dr. Kuddusi Yazıcı, Tüketici Hakları Dairesi Başkanı Ö. Fatih Akpınar, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Orhan Kemal Ardıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan Bakan Müşaviri Kenan Önalan’ın yanı sıra Türkiye Engelliler Konfederasyonu Genel Sekreteri Serkan Özkan, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Danışmanı ve Görme Engelliler Federasyonu Kurul Üyesi Mehmet Kacar, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Temsilcileri Arzu Bilici ve M. Sadık Arslan,  Türkiye Körler Federasyonu Başkan Yardımcısı İbrahim Elibal, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’ndan Oben Nazlı Altay, Görme Engelliler Federasyonu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Kayacan, Görme Özürlü Evrensel Hukukçular Derneği’nden Av. Güven Kışlalı ve Av. Nurhan Çulhaoğlu, Ankara İşitme Engelliler Derneği 2. Başkanı Nihat Kihtir ile BTK Engelsiz Erişim Çalışma Grubu’na dahil personel katıldı.

 

Engelliler elektronik haberleşme hizmetlerinden daha iyi koşullarda yararlanabilmeli

Acarer, engellilerin elektronik haberleşme hizmetlerinden daha iyi yararlanması amacıyla düzenlemeler yapıldığını belirterek ‘Engelsiz Erişim’ çalışmaları kapsamında sektördeki işletmeciler, ilgili bakanlık temsilcileri ve engellilerin sorunlarıyla ilgilenen sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelinerek görüş alışverişi yapıldığını kaydetti. Toplantıda katılımcılar, engellilerin elektronik haberleşme hizmetlerinden daha iyi koşullarda yararlanabilme ve yeni olanaklar sunulmasının sağlanmasına yönelik görüş ve önerilerini dile getirdi.

Hedef: 10 yılda 10 milyar dolar ihracat

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, "Önümüzdeki 5 yıl içinde Avrupa’da 860 bin yeni yazılım elemanı ihtiyacı bulunuyor. Türkiye'de de her yıl en az 10 bin yeni yazılım elemanına ihtiyaç var" dedi.

 
ETİKETLER : 1003

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics