e-toplum 27 MAYIS 2013 / 08:01

‘Kamuda Bilişim 2023 Vizyonu’ tartışıldı

Bürokrat, BİM yöneticileri ve sektör uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirilen Kamu Bilişim Platformu, 16-17 Mayıs 2013 tarihinde Bodrum’da gerçekleştirildi. Etkinlikte, kamunun ‘Bilişim 2023 Vizyonu’ konusunda hazırlanan raporlar ele alındı.

Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) her yıl düzenlediği geleneksel etkinliklerinden biri olan Kamu Bilgi İşlem Merkezleri Yöneticileri Birliği (Kamu-BİB), 15. Kamu Bilişim Platformu, ‘Kamuda Bilişim 2023 Vizyonu’ ana temasıyla düzenlendi. Dünyada başka örneği bulunmayan, tüm kamu bilgi işlem yöneticilerinin doğal üyesi oldukları platformu; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) destekledi. Etkinlik aynı zamanda, Türkiye Dijital Platformu’nun işbirliğiyle yapıldı. Etkinliğin açılışında TBD Onursal Başkanı Prof.Dr. Aydın Köksal, yaptığı kısa konuşmada TBD ve 2023 vizyonu hakkında bilgi verirken daha sonra Kamu-BİB çalışmalarını, önemini ve raporların hazırlanma sürecini anlatan bir belgesel sunuldu.

Bilgi en büyük erktir
Açılış konuşmasını yapan Kamu-BİB Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Orta, yapılan çalışmaların bilişim alanında yarar sağlamasını, bilişim alanında karar vericileri teşvik etmesini ve yönetişim açısından bilişim politikalarının oluşturulmasına katkı sağlamasını temenni ettiklerini vurguladı. “Bilgi en büyük erktir” diyen Orta, raporların bilgi toplumu politikalarında dikkate alınmasını ve 2023 hedefinde hak ettiği değeri görmesini beklediğini söyledi. TBD Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Menteş ise açılış konuşmasında, “bir efsane” olduğunu vurguladığı Kamu-BİB’i, “durumdan vazife çıkaran bilişimcilerin örgütü” olarak tanımladı.
Çekirdek aile: Anne, baba, çocuklar ve internet
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, video konferansla bağlandığı etkinlikteki konuşmasında, çekirdek ailenin; “anne, baba, çocuklar ve internet” olarak tanımının değiştiğine işaret etti. Türkiye’deki mevcut duruma ilişkin çarpıcı sayılar veren Yıldırım, “Trafikte hız felaket, bilişimde hız berekettir” dedi. e-Devlet projelerinin etkin kullanılmamasının kazanç yerine maliyet getirdiğine vurgu yapan Binali Yıldırım, “Türkiye’de 50 milyon internet kullanıcısı varken e-Devlet Kapısı’ndan hizmet alanların 15 milyon olması kabul edilebilir değil” yorumunu yaptı. Türkiye Entegre Veri Merkezi oluşturma çalışmalarını başlattıklarını açıklayan Bakan Yıldırım, siber güvenliğin, ülke güvenliği ile eşit konuma geldiğinin altını çizdi.

Kamuda Bilişim 2023 Vizyonu
Açılışın ardından Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Murteza Balcı’nın başkanlığında, ‘Kamuda Bilişim 2023 Vizyonu’ oturumu düzenlendi. Balcı, devleti dükkan; hizmeti satılan, vatandaşı ise müşteriye benzetti. Oturuma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Fırat, Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Daire Başkanı Emin Sadık Aydın ile TÜBİTAK BİLGEM Müdürü Murat Kahraman katıldı. Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Fırat, Eylül 2013’te 11. Denizcilik, Haberleşme ve Ulaştırma Şurası’nı toplayacaklarını duyurdu.

Hayat, Sanat ve Bilişim
Davetli konuşmacı olan Gazeteci Nebil Özgentürk, ‘Hayat, Sanat ve Bilişim’ başlıklı konuşmasında yeni kuşakların yüzde 90 oranında ellerine kitap almadan büyüdüklerini söyledi. Meslek hayatı boyunca hiç bu kadar baskı altında olduğu dönem yaşamadığını belirten Özgentürk, “25 yıllık gazeteci olarak internetin bir kurtarıcı olduğunu düşünüyorum. İyi ki sosyal medya, internet var” dedi. Ekonomi Bakanı Danışmanı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirmeler Genel Müdür Yardımcısı Halil Bader Arslan, dünyada ve Türkiye’deki ekonomik gelişmeler hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Özel Sektör Gözüyle 2023 Kamu Bilişim Merkezleri ve Yöneticileri
15. Kamu Bilişim Platformu’nda 2023 vizyonu çerçevesinde bilişim merkezleri ve yöneticilerinin değişen rolü, kamu bilişim birimlerinin analizi ve öneriler, e-Hizmetlerin internet vasıtasıyla sunumunun değerlendirilmesi, bilişimsizlik maliyeti, kamu projelerinin getirisi ve maliyet analizi, kamu bilişim projelerinin uluslararası platformda tanıtımı,
kamu kurumları ile BT stratejisi oluşturmak konuları masaya yatırılırken ‘Özel Sektör Gözüyle 2023 Kamu Bilişim Merkezleri ve Yöneticileri’ oturumu ile Kamu Bilgi İşlem Daire Başkanları Çalıştayı da yapıldı.
ETİKETLER : Sayı:923

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics