e-toplum 22 HAZİRAN 2015 / 06:35

‘Teknolojik İpek Yolu’nda ilk durak

Huawei Bilgi ve İletişim Teknolojileri Orta Asya Turu 2015, Ankara’da, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile BTK ve Çin Halk Cumhuriyeti yetkililerinin katılımıyla, 12 Haziran’da düzenlenen açılış töreniyle başladı.

Gerçekleştirilen açılış töreninde; geniş bant ve ağ yapıları özelinde en yeni teknolojilerle donatılmış olan ‘Huawei Teknoloji Tır’ının kapıları katılımcılara açıldı. Marka; bu alandaki uçtan uca çözümlerini, 20’den fazla ülkede ve bölgede 8 ay boyunda sektöre sunacak. ‘Huawei Teknoloji Tır’ında; 5 ana bölüme ayrılmış 60 m2’lik deneyim alanı mevcut ve sabit ağlar, kablosuz ağlar, çekirdek ağlar, BT ve servis kategorilerinde Huawei’nin en yeni ve inovatif çözümleri sergileniyor. Huawei Orta Asya ve Kafkasya Bölge Başkanı Jeffery Liu (Liu Hongyun), Huawei Bilgi ve İletişim Teknolojileri Orta Asya Turu ile ilgili olarak; “ Orta Asya ve Kafkas ülkeleri, hızlı dönüşüme günden güne daha fazla adapte oluyor. Rakamlarla özetlemek gerekirse; bilişim yatırımları ülkelerin gayri safi milli hasılalarıyla doğru orantılı. Bilişime yapılan yüzde 20 oranında yatırım, ülkenin GSMH değerine yüzde 1 oranında artış sağlıyor. Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde, 10 yıl içinde BT sektörünün, GSMH’nın yüzde 8’ini oluşturacağını öngörüyoruz. Huawei, tüm dünya ile birlikte BT odaklı büyümesini sürdürüyor. Türkiye, Huawei Orta Asya Bilgi teknolojileri Turu’nun bölgesel merkezi ve başlangıç noktası. Orta Asya ve Kafkas ülkeleri, Çin açısından son derece önemli. Huawei, tüm bu ülkelerin sayısal dönüşümüne katkıda bulunmaktan ve bağlanabilir bir dünya için ‘Teknolojik İpek Yolu’nu inşa etmekten gurur duyuyor” dedi.

İpek Yolu bilişim ile canlandırılacak

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ise konuşmasında; “Çin ve Türkiye arasındaki dostluk 1000 yıl öncesine dayanmakta. Huawei, Deneyim Tırı ile dünyaya teknoloji taşıyacak. Bu organizasyonda ilk durak olarak Türkiye’nin seçilmesi, bizler açısından da mutluluk verici” ifadesini kullandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Haberleşme Daire Başkanı Gündüz Şenol, açılışta yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “İpek Yolu, Çin'den başlayarak, Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa'ya kadar uzanan tarihi bir ticaret yolu. İpek Yolu, tarihte sadece ipek ve baharatın taşındığı değil, aynı zamanda doğudan batıya ve batıdan doğuya bilgelerin, fikirlerin ve kültürlerin de yolu oldu. Günümüzde ise İpek Yolu, bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe batı ve doğuda üretilen bilginin, teknolojinin ve insan gücünün taşındığı bir yol halini aldı. Bizler, Ar-Ge’yi ve yerli üretimi geliştirici çalışmalar yapıyoruz. Siber güvenlik ve entegre veri merkezi konularına özel önem veriyoruz.” Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanvekili Dr. Ömer Fatih Sayan da, “Bilgi ekonomisinin dünyadaki başarılı örneklerinde, devletin rolü ön plana çıkıyor. Türkiye, stratejik konumu, genç nüfusu ve kıtaları birbirine bağlayan bir köprü olma özelliğiyle, teknoloji yatırımları açısından en uygun ülkelerden biri. Ülkemizde yatırım yapmak isteyen uluslararası firmalara, kapımız sonuna kadar açık. Türkiye’yi bir teknoloji üssü haline getirmeyi hedefliyoruz. Yeni girişimcilerin de destekleneceği yeni yapılar kuracağız. Karayolu ve demiryoluyla kurulan İpek Yolu’nun, bilişim ile canlandırılmasını önemsiyorum” açıklamasını yaptı. Huawei Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Chen Zhi de konuşmasında şu bilgileri verdi: “Teknoloji pazarının beklentilerine yönelik olarak ağ modernizasyonu, ulusal genişbant ağ sistemi inşası ve 4G servis uygulamalarını içeren Huawei Orta Asya Teknoloji Turu Deneyim Tır’ı, en güncel bilgi ve iletişim ürün ve çözümleriyle donatıldı. Çin’de artık ‘ICT’ kavramına veriyi de ekleyerek ‘ICDT’den bahsediyoruz. Bir aylık bir süre içinde İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunacak olan Deneyim Tır’ının sonraki durakları; Ukrayna, Belarus, Kazakistan ve Özbekistan olacak. Huawei Teknoloji Turu’nun ilk durağı olan Türkiye, Huawei küresel stratejisi ve İpek Yolu’nun duraklarından biri olması açısından da son derece önemli. Türkiye, Orta Asya ve Kafkasya bölgesinin bilgi teknolojileri lideri olma yolunda hızla ilerliyor.”

 
ETİKETLER : 1027

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics