e-toplum 14 OCAK 2013 / 08:28

“Bilişim yaşamın her alanında paydaş”

Bilişim sektörü sivil toplum kuruluşları olarak, Bilgi Güvenliği Derneği’nden Ahmet Hamdi Atalay, TBD’den Turhan Menteş, TBV’den Dr. Aydın Kolat, TEDER’den Serhat Özeren, TELKODER’den Yusuf Ata Arıak, TESİD’den C. Müjdat Altay, Türk İnternet Derneği’nden Özgür Eralp, TÜBİDER’den Nuray Başar, TÜBİSAD’dan Turgut Gürsoy, TÜTED’den Adil Zafer Müftüoğlu, YASAD’dan Doğan Ufuk Güneş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ı ziyaret etti. Kabulde BTK Başkanı Tayfun Acarer de bulundu. ‘STK’lar Şükran Plaketi’; Binali Yıldırım’a, görevde bulunduğu 10 yıl boyunca, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) sektörünün gelişimi ile Ar-Ge ve inovasyona vermiş olduğu destek için sunuldu.
2012 yılında yurtdışından gelen cihaz sayısının 14 milyon 338 bin, imalat ile yapılan kaydın 368 bin olduğunu belirten Yıldırım, “İnternet aboneliğinde yıllık büyüme oranı yüzde 46.5 olarak gerçekleşti. Türkiye’de yaklaşık 40.3 milyon 3G abonesi bulunuyor. Türkiye’de ortalama aylık mobil telefonla konuşma süresi 299 dakikayla Avrupa’da ilk sıradaki yerine korudu. 2012’nin ilk dokuz ayında mobil internet kullanım miktarı artarak 19 TByte olarak gerçekleşti. Aynı zamanda mobil işletmecilerin toplam gelirleri içinde, veri gelirlerinin oranı da artış gösterdi. 2012 yılı üçüncü çeyrekte sabit ve mobil işletmecilerin toplam yatırım miktarı yaklaşık 1.354 milyon TL oldu. Böylece 2012’nin ilk dokuz ayında toplam yatırım 3.629 milyon TL’ye ulaştı” dedi. Yıldırım, RTÜK’ün karasal yayına geçmesi nedeniyle boşalan UHF 790-862 megahertz bandının BTK’ya devrini “geç kalınmış ancak önemli bir karar” olarak değerlendirdi. 4G ihalesinin ne zaman yapılacağı konusunda ise, teknoloji bir noktaya geldikten sonra 3G ile de işler tıkandığı noktada, bu teknolojiyi devreye sokacaklarını söyledi.

Bilişimin büyüme oranı Türkiye büyüme oranının 3 katı
Yıldırım, “Yerli şartını koymadaki kasıt ve Ar-Ge teşvikimiz bu yüzdendi. İstiyoruz ki daha fazla cihaz ülkemizde üretilsin, daha fazla katma değer ülkemizde kalsın. Biz, kapalı ekonomisi olan ülke değiliz, gelen cihazları geri gönderecek değiliz ama bu şuurun, bilincin toplumda yaygınlaştırılması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.
Bilişim sektörünün büyüme oranının Türkiye’nin büyüme oranının 2,5-3 katı seviyesinde gerçekleştiğine dikkati çeken Binali Yıldırım, “Ulaşımda büyüme 1 kat fazla gerçekleşti. Ulaşım ve iletişim Türkiye’nin büyümesini yukarıya doğru çeken bir rol oynadı. Bu bakımdan da ülkemizin ihracat, ticaret hedeflerinin tutmasında, milli gelirinin büyümesinde ciddi katkı sağladı” diye konuştu.
Bilişim STK’larından TELKODER’in Başkanı Yusuf Ata Arıak, Binali Yıldırım’a hitaben; “Ast üst ilişkisi değil, eşitlerarası medeni bir ilişki kuruldu, bizim kültürümüzde zor olan takım çalışması gerçekleştirildi. Önümüzdeki dönem için çok büyük bir sıçramanın taşları yerine kondu” açıklamasını yaparken Tayfun Acarer’in katkılarının çok büyük olduğunu vurguladı.
ETİKETLER : Sayı:904

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics