e-toplum 23 EYLÜL 2012 / 14:04

“Bilişimde spor sektörü oluşturmak milli politikamız”

Spor Genel Müdürlüğü, Bilgi İşlem Şube Müdürü Mehmet Celil Özdoğan yedi yılda gerçekleştirdikleri özverili çalışmalarla geldikleri noktayı ve hedeflerini anlattı.

» Spor Genel Müdürlüğü, Bilgi İşlem Şubesi olarak ne tür çalışmalar gerçekleştirdiniz?
Bilgi İşlem Şubesi’nde 7 yıldır çalışıyorum, 3 yıldır da şube müdürlüğü yapıyorum. Daha önce altyapı yoktu; donanımsal olarak sıfırdan bilgi işlem altyapısı kuruldu. İllerde yapılanma gerçekleştirdik; 5 Mbit’lik bağlantıyı sağladık. İller için standart portal ve Spor Genel Müdürlüğü’nün portalını gerçekleştirdik. Bağlı federasyonlar için şablon oluşturduk; isteyenleri geçirdik. Şu anda test yayınında olan ve yakında açacağımız Sportal adında haber portalı hazırladık; Türkiye’de tek ama dünyada da tek olabilir. İllerden gelen farklı spor branşlarından haberler buraya otomatik olarak düşüyor. İllerdeki basından sorumlu kişiler haberleri giriyor, merkezden de girilen haberler var. Bu arada branşları da buradan tanıtacağız; nasıl yapılır, nerede yapılır, malzemeler nereden sağlanır… Pazarlama, reklam ve sponsorluk bağlantıları da olacak. Fotoğraflar, haberler, videolar, branşlara göre lisanslı sporcular, sporcu bilgileri, tesisler, sporla ilgili tüm bilgilerin birleştiği bir portal haline getirmeye çalışıyoruz. Anadolu Ajansı’ndan Türk ve dünya sporundan popüler haberleri alacağız. Sportal tüm spor haberlerine ulaşılabilir bir portal olacak. İllerdeki yapılanmamız tamamlandığında; tesislerde kamera sistemi düşünüyoruz, sonra amatör müsabakaları çevrimiçi olarak  yayınlamayı düşünüyoruz. Hedeflerimiz arasında Web TV hizmeti vermek de var.

TTM ile tesislerimiz halka ulaşacak
Tesis Takip Modülü-TTM şu anda test yayınında. İnternet ortamından bütün tesisleri, kulüpleri vatandaşa çevrimiçi rezervasyonla açacağız. İç yapılanmada Bilgi Bankası oluşturduk; Tesis Takip Modülü devreye girdiğinde tesislerimiz de halka ulaşacak. Sistem olmadığı için oradaki amirin inisiyatifiyle yürüyor şu anda. Merkezi Sayısal Reklam Sistemi de planlıyoruz; bir sonraki aşamada LCD ekranlarla halkın spor yaptığı alanlarda reklam ve bilgilendirmenin geçeceği ekranlar olacak. Türkiye bazında 2 bin civarında tesisin işlerliğini de göreceğiz; kaç kişi geliyor, masraflar nedir; takip edilebilecek. İşletmelerin gelir giderlerini, getirilerini tesis bazlı görmek istiyoruz. Yeni bir bilgi sistemi kurduk; sporun verisinin bir arada olmasını istiyoruz. Spor Bilgi Bankası oluşturmak istiyoruz; kaç sporcu var, tesislerden kaç sporcu faydalanıyor, kaç kişi tesisleri kullanıyor, sporcular nasıl antrenman yapıyor; tüm bunları gösterecek bir bilgi sistemi olacak. Otomasyon bunları sağlıyor. Spor Bilgi Sistemi’nin altında modüller, yazılımlar mevcut; portal yapısında herkes kendi girişini yapıyor; kağıt dönerek yapılan işler sayısal ortama geçti. Sporcunun dışında; hakem, kulüp, yönetici, gözlemci dahil sporla ilgili herkesin bilgileri tutulacak. Tüm bunları bitirdikten sonra Müsabaka Modülü yapacağız; görevlendirmeler, ödemeler, sonuçlar ona göre çıkacak. Merkezi Güvenlik ve İzleme Sistemi de düşünüyoruz.

Erzurum 2011’de Türk sporu zirve yaptı
» Erzurum 2011 organizasyonunun yankıları geniş olmuştu, önünüzde başka organizasyonlar bulunuyor mu?
Erzurum 2011’de e-organizasyon yaptık. Erzurum 2011 organizasyonu teknolojik  ve organizasyon olarak Türk sporunun zirve yaptığı bir noktadır. Burada büyük görüntü teknolojileri, ‘timing scoring’ sistemi, müsabaka sistemleri, sayısal yayın sistemleri kullanıldı. Bu büyük organizasyon örneği, olimpiyatların Türkiye’de yapılabileceğini  gösterdi. 1 Gbit’lik video streaming yapıldı ve bütün dünyaya dağıtıldı. Burada kullanılan altyapı teknolojileri ve yazılımlarla tecrübe kazanan Türk şirketleri sayesinde Türk bilişim dünyasında zamanla uluslararası boyutta tecrübeli bir spor sektörü oluşturmak milli politikamızdır. Zaten burada tecrübe kazanan şirketlerin kendi yazılımlarını yapar hale geldiğini görüyoruz. 2013 Mersin 7. Akdeniz Oyunları’nda inanıyorum ki bu şirketlerin tecrübeleri daha iyi gözükür hale gelecek ve ürünleri ortaya çıkacaktır. Erzurum ve Trabzon’da yaptığımız yatırımlarla merkezi bir sistem halinde profesyonel bir organizasyon altyapısı kurarak bütün ulusal ve uluslararası organizasyonları Uluslararası Organizasyonlar Daire Başkanlığı kontrolü altında toplamayı düşünmekteyiz. Bütün görüntü, yazılım hizmetleri merkezi sistemden sağlanacak, organizasyon masrafları minimize edilecek ayrıca profesyonel bir ekip oluşturulacaktır.

Bilimsel bilgileri sahaya indirmek gerekiyor
Sporun bilimsel tarafı da var. Bilimsel bilgileri sahaya indirmek gerekiyor. Dünyada simülasyon sistemleri mevcut. Bu konuda şirketlerle görüşüyorum. Teknoloji şu anda sporun içinde değil; en büyük sorun bu. Bizim amacımız vatandaşa hizmet götürmek. Bilişimin en büyük faydası takip sağlaması; takip edilebilir olması daha iyi hizmet götürülmesini sağlıyor.
Yetenekler halkın spora girmesiyle keşfedilebilir. Halk böyle bir kültür kazanırsa, böyle vizyon oluşturulursa zamanla bu yetenekler ortaya çıkacak. Bilişimle ulaşmadığımız için sektörel etkimiz bulunmuyor. Altyapıyı kurarsak sponsorluk olanakları da artacak. Bir şeyin değer kazanması maalesef ticarileşmeyle oluyor. Her şeyin birbiriyle bütünleşik olacağı bir sistem kurmak gerekiyor. Şu anda destek almadan, kendi uğraşılarımızla çalışmaların yüzde 50’ini tamamladık. Önemli işlere imza attık ama yaptığımız işleri yeterince duyuramadığımıza inanıyorum.
ETİKETLER : Sayı:889

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics