e-toplum 11 EYLÜL 2011 / 15:11

“Dünya markalarımızı tanımıyor”

Geçtiğimiz günlerde, Brand Finance tarafından hazırlanan ‘Türkiye’nin En Değerli Markaları’ araştırmasının sonuçları açıklandı. Türkiye’de markalaşma ve dünyaya açılma konularında yeni bilgiler ortaya koyan raporu değerlendiren Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, yaptıkları 5 yıllık araştırmaya bağlı olarak Türkiye’nin verdiği cari açığın gerekçelerini de belirtti.
2010 verileri baz alınarak yapılan araştırma sonuçlarına göre en değerli şirket 2 milyar 389 milyon dolar ile Türk Telekom. Bunu 2 milyar 280 milyon dolar ile İş Bankası ve 1 milyar 898 milyon dolar marka portföy değeri ile Turkcell izliyor.
“Sayılar her şey demek değil”
Bu başarının Türkiye’nin refahını olumlu yönde etkilemediğini belirten İlgüner cari açığın gerekçelerine de değindi. İlgüner’e göre cari açık herkesin sayılara takılıp kalmasından kaynaklanıyor. İlgüner: “İhracatçılarımız erişilecek büyük sayıyı şimdiden alkışlıyor. Turizmcilerimiz, ülkeyi kaç kişinin ziyaret ettiğini tartışıyor. Örneğin, turizmde ziyaretçi sayısı artıyor ama kişi başına elde ettiğimiz değer de sistematik bir şekilde azalıyor. Bu ikisi şunu gösteriyor; Türkiye’nin varlıkları var ama bu varlıkların üstüne bir artı değer ilave ederek dünyaya bunları satamıyoruz. İşte, cari açık dediğimiz şey de buradan geliyor” diyerek konuya açıklık getirdi.
ETİKETLER : Sayı:837

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics