e-toplum 23 ARALIK 2013 / 08:05

“eTR’ye katılan projelerin akıl terine teşekkür borçluyuz”

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenen ‘11. e Türkiye (eTR) Ödülleri’, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in katılımlarıyla 12 Aralık tarihinde TBMM’de gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.
Türkiye’nin AB’ye uyum sürecinde rekabeti artırıcı, bilgiye dayalı, e-Hizmetlere odaklanmış dönüşümü hızlandırmak amacıyla oluşturulan eTR Ödülleri’nin 11. toplantısının açılış konuşmasını TÜSİAD Bilgi Toplumu, Bilgi-İletişim Teknolojileri ve İnovasyon Komisyonu Başkanı Esin Güral Argat yaptı. Argat, organizasyonun devletin en üst kademesi tarafından sahiplenilmesinin onur verdiğini kaydetti.

Özel Ödül Ceylanpınar Sulama Projesi’ne
‘Özel Ödül’ almaya hak kazanan ‘Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü - Ceylanpınar Sulama Projesi’ ile ilgili Bakan Mehdi Eker, “Bu proje ile geleneksel anlamda devlet işletmelerinin zarar etmeden kullanılabileceğini gösterdik. Eskiden 2 yılda bir ürün alırken artık her sene ekiyoruz ve hektar başına 5-6 ton hububat alıyoruz” dedi. TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı yaptığı konuşmada, eTR Ödülleri’nde yarışan her projenin, Türkiye’nin daha rekabetçi bir ekonomik yapıya ulaşması ve geleceği için önem taşıdığına dikkat çekerek şunları söyledi: “eTR Ödülleri bir yolculuk. Kazancı ve kaybı ortak paylaşıyoruz. Ödül alan, almayan her proje bizim için çok anlamlı; hepsinin akıl terine teşekkür borçluyuz. Tasarruf, e-Devlet uygulamalarında ana tema olmalı. Eğer devlet, elindeki kamu verisini; kamuoyuna, girişimciye, araştırmacıya, bilim adamına ne kadar bol sunarsa, ne kadar çok açarsa vatandaşın, bundan yararlanma şansı o kadar artar. Oysa bugün ülkemizde kamu verileri sadece kamuya ait ve kamu kurumları arasında bile paylaşımı sorunlu. Bu durum, Türkiye’de e-Dönüşümün başarıya ulaşmasının önünde bir engel teşkil ediyor. Dünyada devletler daha açık, daha saydam, daha paylaşımcı adımlar atarken, Türkiye’nin, kamu verilerini paylaşmayan, saydamlıktan uzak bir tavrı sürdürmesi mümkün olamayacak. Bu konuda bir zihniyet değişikliği gerekiyor.”
Bakan Binali Yıldırım, gelişmiş ülkelerin bilgi trafiğinin bizim çok önümüzde olduğuna vurgu yaparak “Sürekli, ara vermeksizin mutlaka yatırıma devam etmemiz lazım. Bugün 16 milyon vatandaşımız bütün zihinsel dirençlere rağmen e-Devleti kullanır oldu. Bilgi toplumu olmak için zihinsel dönüşüm şart. En büyük tehdidimiz; zaman planlaması yapamıyoruz. Eğer Türkiye 2013’te 10 büyük ekonomi içinde yer alacaksa bilgi toplumu bunun merkezinde yer almalı. Cemil Çiçek, siber güvenlik konusuna değinerek yasal altyapı düzenlemeleri yapılması gerekliliğinin altını çizdi. Konuşmaların ardından, “Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler”, “Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler”, “Kamudan Kamuya e-Hizmetler” ve “Yerel Yönetimler” kategorilerinde finalde kalan 24 projeden kazananlar, jürinin yaptığı elektronik oylama ile belirlendi.
ETİKETLER : Sayı:951

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics