e-toplum 18 ARALIK 2011 / 16:09

“Modem yok” nasıl tanımlanır?

İlk dizüstümü bana Cumhuriyet Gazetesi 1992’de verdi. O zamana kadar haberlerimi evde masaüstü Amstrad’da yazıyordum. Yazıyı basıp, fakslıyordum. İstanbul’da faksı tekrar bilgisayara yazıp, gazetenin sistemine aktarıyorlardı.
Cumhuriyet’in verdiği Zenith, burada görüldüğü gibi ekranı dar, ortadan kırılan kapaklıydı. Sadece yazı yazmaya yarıyordu. Yazdıktan sonra bir telefonun başına gidip, Cumhuriyet’in data hattı telefonunu arayıp, yazıyı yolluyordum. Aman ne kolaylıktı! Ne hızdı!
Yazıyı yazmak ise, bugünkü kadar düz bir iş değildi. Bana, “nasıl yazacaksınız?” başlıklı bir kullanma kılavuzu verdiler:
“Yazılarınızı yazabilmeniz için sizin istediğiniz menü ekrana geldikten sonra “7” ile USER Directory’e düşeceksiniz. Daha sonra “ed... RETURN” sonucu C:\’ye yani root’a düşeceksiniz. Editör programını çalıştırabilmeniz için “editor RETURN” type etmeniz gerekiyor. Ekrana “Yardım için F10’a basınız” mesajı gelecektir. Önemsemeyin ve enter’i type edin. ALT-F9 ile menülerin size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Yazınızın bitiminden sonra Cumhuriyet’e göndermek için Ctrl-F8 tuş kombinasyonunu kullanınız.”
••
Ne yapmam gerektiğine dair bilgiler daha uzayıp gidiyor. Ama bir dizüstüne kavuşmuştum ya!
Gazeteye yazıyı fakssız yollamak lüksümden gayet memnundum. Hatta, dizüstüm modeme bağlı değilken, düz yazı yazmak için dahi “sen modeme bağlı değilsin” uyarlaması yapmak zorunda kalışıma bile aldırmadım:
PCPLUS Directory’e giriyorum...falan filan derken, ESC ile 3 kere basarak PCSETUP’dan çıkıyorum ve Zenith, “modem yok” olarak çalışıyor.
Şimdi bunlar, okuyan 20-30 yaş arkadaşlara arkeolojik geliyordur. Bugün ise nerelere doğru koşuyoruz. 10 yıl sonra da bu yazı arkeolojik sayılacak.
ETİKETLER : Sayı:850

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics