e-toplum 17 HAZİRAN 2013 / 08:05

“Sabıka Kaydı Belgesi” artık e-devlet ile alınıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı adına Türksat ile Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü arasında 5 Haziran 2013 tarihinde imzalanan protokol kapsamında, vatandaşlar, sabıka kaydı olmadığına dair “Adli Sicil Belgelerini” e-Devlet uygulamalarıyla alabilecek.
Turkiye.gov.tr adresi üzerinden alınacak olan adli sicil kayıt belgelerinde bir barkod numarası da bulunuyor. Belgenin ne için kullanılacağı bilgisi, belgenin geçerliğinde etkili olduğundan, vatandaşların söz konusu belgeyi alma sürecinde bu bilgileri dikkatlice tanımlamaları gerekiyor.
e-Devlet kullanıcıları çıktı alarak bu belgeyi ilgili kurumlarla paylaşabilecek. Paylaşım yapılan kurum yetkilileri, e-Devlet üzerinden giriş yaparak, belge üzerindeki barkod numarası ve belge sahibinin TC kimlik numarası ile belgenin orijinalini görüntüleyerek doğrulayabilecek. Böylece muhtemel sahteciliğin de önüne geçilmiş olacak. Ülkemizde günde ortalama 45 bin kişi, bireysel adli sicil kayıt başvurusu yapıyor. Adli sicil belgelerinin e-Devlet Kapısı üzerinden verilmesiyle, vatandaşlar büyük bir zaman kaybından kurtulmuş olacaklar.
Belgeyi alabilmek için e-Devlet Kapısı’nın kayıtlı kullanıcısı olmak gerekiyor. Yaklaşık 15 milyon kayıtlı e-Devlet Kapısı kullanıcısı arasında bulunmayanlar, en yakın PTT merkezlerine giderek e-Devlet şifrelerini alıp kayıtlı kullanıcı olabilirler. E-Devlet Kapısı aynı zamanda elektronik imza veya mobil elektronik imza ile de kullanılabiliyor.
ETİKETLER : Sayı:926

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics