e-toplum 10 ARALIK 2012 / 11:03

1. Kara Sistemleri Semineri üniversitelere çağrı yaptı

Yerli ve yabancı savunma sanayi şirketlerinin ve sektörün önde gelen temsilcilerinin katıldığı, 27 Kasım’da Ankara’da düzenlenen 1. Kara Sistemleri Semineri’nde; Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Sedat Güldoğan, savunma sektörünün Türkiye’deki bütün dinamikleri tetikleyen bir kurgu olduğunu dile getirdi.
ODTÜ’de düzenlenen seminerin açılış konuşmaları; Organizasyon Sorumlusu A. Zafer Betoner, ODTÜ Rektör Yardımcısı Nevzat Özgüven ve Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Sedat Güldoğan  tarafından yapıldı. Nevzat Özgüven konuşmasında savunma sanayisinde ileri teknolojilere sahip olmanın bilimsel çalışmalardan beslenen Ar-Ge ile mümkün olabileceğinin altını çizerken, teknoloji üretmede geride olduğumuzu şu şekilde dile getirdi: “Türkiye bilimsel yayın sıralamasında dünyada 18. sırada yer alıyor ama ürettiğimiz bilimi teknolojiye ve ekonomik değere dönüştürmekte sıkıntı yaşıyoruz. Takibe dayalı araştırma yapılmıyor. Üniversiteler stratejik planlarında sanayi ile işbirliklerine yer vermeli”

Teknolojik üstünlük ve sanayi derinliği
Sedat Güldoğan da, “Savunma sektörü; Türkiye’deki bütün dinamikleri tetikleyen, bunları oyunun içine sokan bir kurgu ki en önemli özelliği sektör sahibi tarafından oyunun kurallarının her aşamada kurgulanması. Sektör; geçen seneki rakamlarla 4,5 milyar dolarlık büyüklüğe geldi” dedi. Yeni stratejilerinde; teknolojik üstünlük ve sanayi derinliğinin nokta atışıyla seçilmiş konular olduğunu vurgulayan Güldoğan; üniversitelerin de oyuna daha yapısal şekilde girmesi gerektiğini kaydetti.
SSM Proje Müdürü Ahmet Karadere ‘Kara Araçları’ ile ilgili bilgi verirken, SSM Daire Başkanı Dinçer Batırbek de ‘Silah Sistemleri’ni anlattı. FNSS İş Geliştirme ve Strateji Direktörü Haluk Bulucu, 2033 yılındaki Türk Kara Savunma sektörünü fütüristik bakış açısıyla aktardıktan sonra, Otokar Tank Proje Müdürü Mehmet Karaaslan da, Altay projesi ve savunma sanayisinin kazanımlarını katılımcılarla paylaştı.
4 paralel oturum, 28 adet sunum ve 41 değişik tanıtım faaliyetinin gerçekleştirildiği seminerde, şirketler ürünlerini ve çözümlerini de sergilediler.
ETİKETLER : Sayı:899

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics