e-toplum 08 ŞUBAT 2010 / 10:06

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, tüm belge, bilgi ve iş akış süreçlerinin elektronik ortama taşınması kapsamında ilk adımı “Talep Yönetim Sistemi” ile hayata geçirdi.
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, tüm belge, bilgi ve iş akış süreçlerinin elektronik ortama taşınması kapsamında ilk adımı “Talep Yönetim Sistemi” ile hayata geçirdi. Vatandaşlardan e-posta, faks ve mektup yoluyla Cumhurbaşkanlığı’na gelen tüm talepler artık sayısal ortamda olacak. Yıllık ortalama 100 bin e-posta ile 30 bin mektup ve faksın gönderildiği Cumhurbaşkanlığı’nda “Talep Yönetim Sistemi” projesi Şubat 2010 itibariyle devreye alındı.
Son yıllarda hız kazanan e-dönüşüm projelerinin sayısının artmasını sağlamak ve bu konuda öncü olarak diğer kurumlarını motive etmek amacıyla çalışmalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği; bu alandaki ihtiyacını kapsamlı bir elektronik doküman yönetim sistemi ile karşılıyor. Bu çerçevede Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, öncelikli olarak sistemin vatandaşa yönelik ayağı olan “Talep Yönetim Sistemi”ni devreye aldı.
Elektronik doküman yönetim sistemi ile birlikte Cumhurbaşkanlığı içerisinde, tüm iş süreçleri, bilgi, belge ve kayıtlar elektronik ortama taşınıyor, yönetiliyor, saklanıyor ve arşivleniyor. Bu amaçla ilk aşamada e-posta, faks ve mektup yoluyla Cumhurbaşkanlığı’na ulaşan taleplerin, kurum içerisinde iş akışına dahil edilerek yönetilmesini, saklanmasını ve arşivlenmesini sağlayan Talep Yönetim Sistemi (TYS) devreye alındı.
Nihai olarak kurumun tüm evrak ve iş akış yönetimini kapsayacak projenin yazılım altyapısı, Cybersoft’un yazılım ekibi tarafından geliştirilen CSDYS HYPATIA ürünü ile sağlanıyor.

cumhurbaskani_kutuTüm iş süreçleri de sayısal ortama taşınıyor

Bilgi teknolojilerini, iş akışlarına uygulama konusunda Türkiye’deki kurumların öncüsü olan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, 2010 yılı içerisinde tüm iş süreçlerinin bilgisayar ortamına taşımayı hedefliyor.
Bu çalışmaya ek olarak, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen’in talimatı doğrultusunda hazırlanan ve kurum içinde hizmet veren CumhurNet Portalı ile hem kâğıt ve toner tasarrufu hem de bilgilerin arşivlenmesi sağlandı. CumhurNET’te; Medya Takip (Günlük 2000 sayfa fotokopi tasarrufu), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Günlük Programı, Seyahat Yazıları ve Senaryoları (Günlük 1000 sayfa yazıcı tasarrufu), Kurum İçi Haberler, Duyurular, Anketler, Telefon Rehberi, Ajans Haberleri, Verilen Eğitimlerin Döküman ve Videoları,  Hava Durumu,  Kurum İçi Messenger,  Forum ve İlanlar, Yemek Listeleri ve Bordrolar (Bordrolar e-posta hesaplarına gönderiliyor) başlıkları bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı 2010 yazında da e-imza süreçlerine de başlamayı hedefliyor.
Talep Yönetimi Sisteminin devreye alınması ile Cumhurbaşkanı ile vatandaş arasında var olan iletişim ağının çok daha hızlanacağını ve bunun ülkemiz adına büyük bir kazanç olduğunu belirten Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen projenin sağladığı kâğıtsız ortamın da devlet kurumlarının çevreye duyarlılığının önemli bir göstergesi olduğunun altını çizdi.
ETİKETLER : Sayı:757

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics