e-toplum 17 ŞUBAT 2014 / 08:02

2014’te ‘Kamu-Üniversite-Sanayi Strateji Belgesi’ yürürlüğe girecek

‘Kamu - Üniversite – Sanayi İşbirliği Çalıştayı’; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık himayesinde 7 Şubat tarihinde TOBB ETÜ’de düzenlendi. Törende; teknoparkların 2012 yılı performans endeksleri de açıklandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2013 yılında Kalkınma Ajansları’nın merkezlerinin bulunduğu 26 ilde gerçekleştirilen ‘Kamu - Üniversite – Sanayi İşbirliği Çalıştayları’nda tespit edilen sorunlar ve çözüm önerileri, TOBB ETÜ’de gerçekleştirilen çalıştayla masaya yatırıldı. Düzenlenen törene; Bakan Işık’ın yanı sıra, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. Cevahir Uzkurt, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay, TOBB ETÜ Rektörü Prof.Dr. Necip Camuşçu, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, üniversitelerin rektörleri, sanayiciler, akademisyenler ve kamu kurum/kuruluşlarından temsilciler katıldı.

Teknoloji düzeyimizde vites büyütmeliyiz
Uzkurt yaptığı konuşmada; “Kamu, üniversite, sanayi işbirliği yol haritasını belirlemek için burada bulunuyoruz. Eylem planını ortaya koymak için bir yılı aşkın süredir çalışıyoruz. Oluşturulacak plan, tüm paydaşların katkılarıyla oluşturulmuş bir doküman olacak” dedi. Burkay da sanayici ve akademisyenlerin aynı dili konuşması gerektiğini vurgulayarak, sektörel fuarlara sanayici ve akademisyenlerin birlikte katılması gerektiğine işaret etti ve “Kamu, üniversite, sanayi işbirliğine rol model olmak için yola çıktık” ifadesini kullandı. Fikri Işık konuşmasında; üniversitelerin cazibesini artırmak için bazı adımlar atacaklarını belirterek, “Yakında atacağımız en önemli adım üniversite öğretim üyelerimizin özlük haklarının ve ücretlerinin iyileştirilmesi. Ayrıca üniversite öğretim üyelerimize performans bazlı bazı ilave ödemeler yapılabilmesinin önünün açılması gibi konular üzerinde yoğun olarak çalışıyoruz” açıklamasını yaptı. Işık, çalıştayda 141 sorun ve 191 çözüm önerisini tartışacaklarını dile getirerek “2014’ün sonuna kadar Türkiye’de Kamu-Üniversite-Sanayi Strateji Belgesi yürürlüğe girmiş olacak. Bundan sonra hangi adımları atacağımızı yazılı kurallar çerçevesinde yürüteceğiz” şeklinde konuştu. Bakan Işık sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Ar-Ge ve inovasyon kaçınılmaz hale geldi. Geleneksel üretim yöntemlerimizle daha fazla mesafe alamayız. Türkiye’nin bulunduğu teknolojik düzeyde dünyada acımasız bir rekabet var, bu noktada üretim yapan şirketlerin kârları gittikçe düşüyor. Yapmamız gereken teknoloji düzeyimizde vites büyütmek” değerlendirmesinde bulundu.

Teknoparkların 2012 performans endeksleri açıklandı
39 teknokentte yer alan şirket sayısının 2 bin 508 olduğunu açıklayan Fikri Işık, “Teknoparklardaki şirketlerde çalışan toplam personel sayısı 26 bin 500. Devam eden Ar-Ge projesi sayısı 6 bin 888, tamamlanan ise 10 bin 774. Teknoparklarda yapılan ihracat 1,5 milyar dolar, yurtiçi satışı 8,9 milyar lira, vergisel istisnalar ise 1,9 milyar lira” diyerek teknoparkların performanslarına ilişkin şu bilgileri verdi: “2002-2005 yılları arasında faaliyete geçen teknoparklardan en önemli performansı gösteren ODTÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi. İkinci olan Bilkent Cyberpark, üçüncü ise İTÜ. 2006-2009 yılları arasında faaliyete geçen teknoparklar arasında ise en önemli performansı Gazi Üniversitesi gösterdi. İkinci Mersin, üçüncü ise Trabzon Teknokent. 2010-2011 yılları arasında faaliyete geçen teknoparklar arasında en iyi performansı ise Sakarya Üniversitesi Teknokenti gösterdi. Sakarya Üniversitesi 19 basamak birden yükseldi. Bu üniversiteyi Erzurum ve İstanbul Üniversitesi Teknokenti izledi. 2013 performans endeksi çıktığında toplu bir artış olacağına inanıyorum.”
ETİKETLER : Sayı:959

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics