e-toplum 05 ŞUBAT 2012 / 13:16

24. Bilişim Akademisi Rize Çayeli’nde açıldı

Türkiye’deki bilgisayar okuryazarlığı oranın artması ve bilişim teknolojilerinin sosyal olanakları kısıtlı gençler tarafından da kullanılabilmesi amacıyla başlatılan “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesi için açılan Bilişim Akademileri’nin sayısı giderek artıyor. Kalkınma Bakanlığı, Habitat için Gençlik Derneği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Microsoft Türkiye’nin ortaklaşa yürüttüğü bu önemli sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde bir Bilişim Akademisi de Rize’de açıldı. Microsoft Türkiye tarafından sosyal sorumluluk ve eğitim etkinlikleri kapsamında Çayeli’nde yaşayan vatandaşlara güvenli internet kullanımı üzerine eğitimler verilecek.
Çayeli Habitat Bilişim Akademisi’nin Birleşmiş Milletler ve Microsoft’un destekleri ile hayata geçirildiğine dikkat çeken Habitat İçin Gençlik Derneği Genel Başkanı Sezai Hazır “Bu projeye 7 yıl önce başladık. Şu anda 78 ilde 150 binden fazla kişiye yüzyüze eğitim vermiş durumdayız. Bu akademide bir anlamda Çayeli’nde bilgisayar bilmeyen kadın kalmayacak amacıyla yola çıkacak ve verilmiş bir sözün tutulmasına da katkı sağlayacak. Bu akademinin bölgeye örnek bir model olması için çalışacağız” dedi.
Akademinin açılış töreninde konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ”Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesi ile Çayeli’nde özellikle kadın ve çocukların kısa sürede bilgisayar kullanımını öğreneceklerini vurguladı. İlçeye kazandırılan Bilişim Akademisi için çok heyecanlı olduklarını belirten Çayeli Belediye Başkanı Rıza Çakır da, “Umarım ki, Çayeli’nde bilgisayar kullanımını bilmeyen kadın, çocuk kimse kalmayacak. Teknolojide ve bilişimde Çayeli’nin çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum” dedi ve gerçekleşmesine katkı sağlayan tüm proje ortaklarına teşekkür etti.
ETİKETLER : Sayı:857

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics