e-toplum 02 ARALIK 2013 / 08:01

3. Dünya Savaşı’nda ne tür silahlar kullanılacak?

Uluslararası Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı  Savunma Sanayi Müsteşarlığı himayesinde  19-20 Kasım tarihinde Ankara’da düzenlendi.

Siber alanda ortaya çıkan sorunlar ve çözümlerini konunun uzmanlarıyla ele almak amacıyla düzenlenen Uluslararası Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı’nda Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, konferansın hedefinin bu alandaki kolektif bilgi ve deneyimi artırmak olduğunu ve herkesin ağ ve sistemlerini tehdit eden bir saldırıyla karşı karşıya bulunduğunu kaydetti.

Siber savaşta düşman belli değil
Konferansın açılışında konuşma yapan Havelsan Bilişim ve Güvenlik Teknolojileri Grup Başkanı Murat Saral, “Evlerdeki bilgisayarlarda dahi casus yazılımlar olabilir, tehditlere karşı önlemlerin her alanda alınması gerekiyor. Siber saldırılarla bir ülkenin bütün kritik yapı ve sistemlerinin ele geçirilebildiğini görüyoruz. Siber savaşta şu an düşman belli değil; kanıtların elde edilmesi de çok zor. Havelsan, Türkiye’nin ilk ulusal güvenlik duvarını kurmuştur” dedi. ABD savunma şirketi Lockheed Martin’in Uluslararası İş Geliştirme Yönetmeni Mark Gittins “Tehditler gitgide artıyor ve farklı endüstrileri hedef alıyor. Saldırıların nasıl gerçekleştiğini ortaya koymak için Lockheed Martin ‘Siber Ölüm Zinciri’ adlı bir çalışma yapıyor. Şirketler bilgi teknolojileri altyapılarını yeniden şekillendirmeli” ifadesini kullandı.
Murat Bayar, Estonya, Gürcistan ve İran’ın, son derece iyi organize olduğunu, son derece güçlü saldırılar yaşandığını dile getirdi ve bunların sadece bir sistemi sekteye uğratmaya yönelik olmadığını, zarar vermeyi hedeflediklerini kaydetti. Carnegie Mellon Universitesi, Yazılım Mühendisliği Enstitüsü CERT Programı’nda Teknik Müdür olarak çalışan Hasan Yaşar da, “Arka planına bakmazsak geleceği de değerlendiremeyiz. Siber uzayın ardında bir teknoloji var. Bu yaşayan bir varlık, bir döngü. Siber savaşın gittikçe evrimleştiğini görüyoruz. Buradaki alan çok karışık; aktörler sürekli değişiyor, yer değiştirebiliyor. 3. Dünya Savaşı’nda ne tür silahlar kullanılacağını lütfen düşünün!” açıklamasını yaptı.
ETİKETLER : Sayı:948
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN