e-toplum 11 KASIM 2013 / 08:03

50. metrede konser salonu

Almanya’nın Hamburg’unda, limandaki eski bir antrepo, süper-mega bir konser salonları merkezine dönüşüyor. 2005’te başlayan inşaatta nihayet son göründü. İsviçreli “star” mimarlık şirketi Herzog & de Meuron (Beijing 2008 “Kuş Kafesi” Olimpiyat Stadı v.b.) imzalı rüya gibi bir proje. 1960’lardan kalma kırmızı tuğla dev antreponun üzerine gümüş renkli bir ada gibi ikinci bir yapı oturttular. Hamburg’un içinden geçen Elbe Nehri üzerindeki bu yapıya Elbphilharmonie adı verildi.
Yapı, Hamburg limanının eski bölgesinde kentsel dönüşüm (!) amaçlı çok büyük bir projenin bir kısmı. Eski liman tesislerinden oluşan 2 milyon metrekarelik bir alan (bunun 550 bin metrekaresi deniz olmak üzere) sıfırdan yenilendi. Elbphil, bu dönüşümün star yapısı. (Der Spiegel dergisi de kendisine mosmodern bir merkez yaptırdı burada...)
Hamburg’da evet liman var, ama Hamburg denizden 120 km içerde. Elbe Nehri’nin deniz kadar derin ve geniş kıyısında Almanya’nın en büyük limanı. 2011’de 90 milyon ton konteyner yükü buradan geçti.
Almanya’nın en aristokrat en burjuva şehri Hamburg’un 2,150 + 550 + 150 kişilik üç konser salonu + 250 odalı otel + 45 daireli “rezidans” + 500 arabalık otoparkı oluyor - yakında.
Yapının büyüklüğü bir yana, esas ilginçlik, yenilikçi mühendislik uygulamasında: Antreponun üzerine yapılan “çıkma” (!) her bir tanesi 600 derecede pişirilerek ayrı ayrı imal edilen 21,500 metrekare özel camla kaplanıyor. Üç futbol sahası kadar... Camların eni boyu farklı. Yüzeyi farklı. Bazısı 3x5 metre büyüklükte. Ortalama ağırlıkları 1.2 ton. Üçlü izolasyon uygulanan camlar, Kuzey Denizi’nin 150 km esen fırtınalarına dayanacak güçte yapıldı. İçlerine ufak yansıtıcılar yerleştirildi ki yazın camların aşırı ısınması önlenebilsin.
Konser salonları, denizden 37 metre yukarda, antreponun damına çelik çıkmalarla oturtuldu. 12,500 ton ağırlıktaki bu kısıma 82 metre uzunluğunda kavisli bir yürüyen yolla çıkılıyor. Plaza denilen ortak alanda tavan 8 metre yükseklikte. 2,150 kişilik ana konser salonu deniz seviyesinden 50 metre yükseğe kuruldu. Tüm içi, akustik için alçı taşı fiberleriyle milimetrik olarak donandı. Yapı, gayet işlek ve devasa bir limanın kenarında olduğu için gemi düdükleri ve diğer seslerin içeri sızması düşünülemez bile. (Hamburg limanına giren çıkan 500 groston üstündeki bütün gemiler için geminin bayrağının milli marşı çalınır, ve o dilde hoşgeldiniz/gülegüle denilir- hoparlörle. Bu işin yapıldığı “Willkommhöft” noktası ilginç ama gürültülü bir turizm adresidir).
ETİKETLER : Sayı:945

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics