e-toplum 07 EKİM 2012 / 13:54

500 yıllık taştan QR

Biz, Lizbon Turizm Kurumu’yuz. Güzel ve tarihi şehrimizi daha çağdaş bir yöntemle tanıtmak istiyoruz. Bunun için, şehrimizin en tarihi ve turistik semti Chiado’da bakın ne yaptık?
Biz, yüzyıllardır bina yüzeylerinde fayans kullanırız. Sokak ve caddelerde parke kesme taş kullanırız. Ama bunları, “bazıları” gibi kumun üzerine gelişigüzel dizmeyiz. Renkli taşlardan desen yaparız.  Turistler buna bayılır. Yerlerin resimlerini çekerler. Bina yüzeylerini çekerler. Şehirde estetik ve tasarımın önemini biliriz.
Bu kültür ve güzel sanat geçmişimizi, geleceğe taşıdık: Tarihi parke taşlardan, yere bir metrekare büyüklüğünde bir QR deseni yaptık. QR’ın resmini çekenler, şehrimizin binbir ayrıntısıyla yüklü bir siteye ulaştı. Şimdiye kadar reklamcıların yaptığını, biz de Lizbon Turizm Kurumu olarak yaptık. Bu, bir ilk oldu dünyada turizm tanıtımında.
Bununla yetinmedik: Şehrimize gelen turiste bilgi vermek kolay. Ama dışardan turist nasıl getireceğiz? 500 yıllık taşlarımızı yanımıza alıp Barcelona’ya gittik. Orada yere bu QR’ı bir daha yaptık. Şehrin en civcivli bölgesinde “bu da nedir?” diye fotoğrafını çekenler, ekranda Lizbon’u gördüler.
İlgi, bilgi, milgi güzel... Ama bir de ödülümüz vardı bize ulaşanlara: Eğer bu sitemizi kullanarak otel ayırtırlarsa ve şehrimize gelirlerse, otelde bir gecelik ücret bizden!
Hoş di mi? Hoş... Çok hoş... Yenilikçi... Çağdaş...
Son bir not: Eğer bu videomuzu YouTube’da izlerseniz, 46. saniyede QR, ekranda görünecek. Hemen resmini çekerseniz sizi Portekizce ve İngilizce sitemize alacağız. Muito obrigado e bom dia (Teşekkürler, iyi günler)...
ETİKETLER : Sayı:891

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics