e-toplum 30 ARALIK 2012 / 10:00

5651 mahkum oldu

İnternet ortamından yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı ünlü yasanın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde açılan davada “ifade özgürlüğüne aykırı” olduğu, bu yasanın uygulanmasının başka “insan haklarını da ihlal ettiği” kararına varıldı.
Böylece AİHM, internet erişiminin engellenmesine dair hukuksal örnek (emsal) oluşturdu. AİHM’de Türkiye aleyhinde bu konuda açılmış başka davalar da var.
Yine böylece Türkiye, Avrupa Konseyi kurucu üyelerinden biri olarak, Avrupa Parlamenterler Meclisi’nde de temsil edilen “Avrupalı” bir ülke olarak, hukuken, internete erişimi kısıtlayan bir “Avrupa” ülkesi konumunda şimdi artık.
Bu arada, TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu’nun yeni hazırladığı raporda, bilgiye erişimin ve internetin yeni Anayasa’da “temel hak olarak” düzenlenmesi gerektiği yazıldı.
Buraya, şuralardan geldik:
• 2007’de Wordpress ve sonra YouTube yasağından başladık. Başbakan, “Ben giriyorum. Siz de girin” dedi. İki buçuk yıl süren yasak 2010’da “tuhaf bir şekilde” kaldırıldı. Şimdilik YouTube cephesi sakin.
• Bu arada Ekşi Sözlük’ten Blogspot’a bazı siteler kapandı, açıldı. Sayıları bilmiyoruz. Açıklanmıyor.
• 2011’de “yasaklı kelimeler” tartışması çıktı.
• Aynı yıl, 22 Ağustos’tan itibaren Güvenli İnternet başlayacakken 22 Kasım’a ertelendi. 2012’de birinci “yıldönümünde,”
1 milyon 355 bin abone (BTK: “Yani 5 milyon kullanıcı” 24.06.12) olduğu açıklandı. Kurum ve kuruluşlar için uygulama 6 ay daha geç başladığı halde 55 bin kurumsal abone olmuş.
ETİKETLER : Sayı:902

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics