e-toplum 27 MAYIS 2011 / 23:49

7. EBİKO’ya 29 ülke katıldı

Teknoloji ve Tasarım Merkezi Derneği ile Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Bilişim Olimpiyatlarına (EBİKO) bu yıl 29 ülke katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, organizasyonun Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşümüne önemli katkı sağlayacağını belirtti. Fatih projesinin de hem öğrenciler hem de öğretmenlere yeni teknolojilerin kullanılması açısından önemli bir fırsat olduğunu dile getiren Çubukçu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Fatih projesinin çok farklı bileşenleri var. Bunlardan bir tanesi de bilinçli ve güvenli bilgisayar teknolojisinin kullanımının sağlanmasıdır. Bilinçli, güvenilir ve yönetilebilir bir internet kullanımı konusunda okul yerel ağlarının kurulması, internet altyapısının kurulmasını kapsayan bir dizi çalışmayı başlattık.”
Teknoloji ve Tasarım Merkezi Başkanı İlhan Yerli ise EBİKO’nun bugüne kadar yaklaşık 20 binin üzerinde bilim meraklısı genç, mucit tutkusu ile destekledikleri on binlerce farklı proje ile geleneksel hale geldiğine söyledi. EBİKO ile internet ve bilişim araçlarını amacına uygun kullanmayı genç beyinlere de aktarmayı amaçladıklarını ifade eden Yerli, katılan öğrencilerin insanlığın ihtiyaçlarına çözüm bulabilme ortak paydasında birbirlerini tanıma fırsatı bulduklarını aktardı.
7. Uluslararası Bilişim Olimpiyatları (EBİKO), bu yıl 29 ülkeden, 65 ilden, 670 okuldan, 2 bin 810 öğrenci, 2 bin 632 projeyle katıldı. Olimpiyatlar, ilk ve ortaöğretim öğrencileri arasında ‘Web Sitesi’, ‘Eğitimde Bilişimin Yeri’, ‘E-Gelecek’, ‘Eğlenerek Öğrenelim’, ‘Yazılım Geliştirme’, ‘Bilişimde Ar-Ge’ kategorilerinde yapıldı. Ödül töreninde 100’e yakın öğrenciye çeşitli kategorilerde ödülleri verildi.
ETİKETLER : Sayı:823

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN