e-toplum 04 NİSAN 2010 / 18:00

@ müzelik oldu

New York’taki Modern Sanatlar Müzesi (MoMA), e-postada kullanılan @ işaretini, müzede sürekli teşhire karar verdi. Çünkü MoMA’nın Mimarlık ve Tasarım Birimi’ne göre bu işaret:
l Esasen zarif bir tasarım ürünü.
l İşlevi açısından modern ekonomiyi temsil ediyor.
l Eski yüzyıllardan beri çeşitli ülkelerde tanınmakla birlikte bu işaret, küresel olarak tek bir anlama geliyor. Ve tüm insanlığın hizmetinde. Bu nedenle modern bir ikon.Teşhire layık.
Gerçekten @ işaretinin bin yılı aşkın bir kullanım ve anlamı var. Latincede “orada/oraya doğru” yerine kısaltma olarak kullanılmış. Venedik ticaret kayıtlarında “amfora” (şarap veya sıvı taşımaya yarayan testi) anlamına gelmiş. İspanya’da “arroba” adlı bir ölçü birimini temsil etmiş. 1885’te ilk Amerikan daktilolarında “orada” anlamına kısaltma tuşu olarak yer aldı.
İnternet daha bugünkü halinde değilken, ilk e-posta 1965’de deneysel olarak yollanmıştı. İnternet öncesi dönemde de bilgisayarlar arasında haberleşme vardı. Şimdikine bakışla ilkel bir iletişimdi, ama vardı. Çünkü ABD’de askeri amaçlı ARPANET, çeşitli bilgisayar merkezlerini birbirine bağlıyordu. Bu ağa 29 Ekim 1969’da Kalifornia Üniversitesi’nin iki yerleşkesi (Los Angeles ve Santa Barbara), Stanford ve Utah üniversiteleri katıldı. Sivil bilgisayar sistemleri tarihte ilk kez birbirine bağlandı. İşte bu dönemde Raymond Tomlinson adlı bilişimci, e-posta yollamada @ işaretini kullanmayı akıl etti.
ETİKETLER : Sayı:765
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN