e-toplum 14 MART 2011 / 21:22

ABD’ye ilk kredi

Edip_kisaAmsterdam’da açılacak yeni bir müzede Amerikan tarihinin ilk döneminden bir öykü anlatılacak.
ABD henüz kurulurken üç Amsterdam bankası, ABD’ye başlangıç sermayesi olarak 5 milyon Gulden kredi vermişti. 1787-1788 yıllarında bu bankaların Washington’a açtığı kredi, toplam 30 milyon Gulden (12 milyon dolar) oldu. Amerikan yönetimi, büyük mali sıkıntı içindeyken bile Amsterdam bankalarına olan borcunu atlatmadı. O dönemde Avrupa’nın para merkezi bu şehirdi. Bankaları küstürmemek lazımdı.
Şimdi bu çok eski hikaye, Amsterdam’da açılacak yeni müzede anlatılacak. Müze, aslında şehrin nasıl oluştuğunu, kanal sisteminin nasıl geliştirildiğini, bankacılık ve sanayi-ticarette nasıl ileri bir düzeyi ne kadar erken yakaladığını etkileşimli gösteren bir müze olacak.
Ama, Amsterdam’ın en iyi korunmuş biblo binalarından biri casino spiele olmasının yanı sıra bir özelliği daha var: ABD kredilerinin pazarlığını yapan John Adams, burada iki yıl yaşamış. John Adams, Amerika’nın “kurucu babaları”ndan ve Washington’dan sonra ikinci başkan. Bu tarihsellik nedeniyle “ABD’ye nasıl para yardımı yaptık” öyküsü için ideal mekan burası.
Sadece ulusal eserleri o ülkenin vatandaşlarına tanıtmak ve saklamak değil müzelerin amacı artık. Uluslararası ilişkiler açısından, başka ulusları da ilgilendirecek temaları sunmak da yeni müzecilikte bir inovasyon. Amsterdam’a yılda 5 milyon turist gidiyor. Eğer Amerika’nın kuruluş yıllarına ait bir öykü, İkinci Başkan’ın yaşadığı binada anlatılıyorsa, burası elbette Amerikalı turistlerin uğraması “zorunlu” adreslerden biri olacak. Ve, şehrin yaratıcı kültür endüstrisine katkı sağlayacak.

ETİKETLER : Sayı:811

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN