e-toplum 18 MAYIS 2015 / 09:18

Adli bilişim hukukunda açık çok

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dairesi yaptığı projelerle, 2016 yılında kriminal alanda dünyanın en iyisi olmayı hedefliyor.

‘Dijital Araştırmalar Semineri’ 6 Mayıs tarihinde Ankara’da düzenlendi. Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Semor Genel Müdürü Nezih Kuleyin, kamunun bilgi birikimini de bu etkinliğe taşıdıklarını vurgulayarak Dijital Araştırmalar Semineri’nin bu yıl 2.sinin düzenlendiğini kaydetti.  Eralp Danışmanlık, Organizasyon İçerik Koordinatörü Avukat Özgür Eralp de, dijital veriler üstüne çalışan herkesin kendi mesleğini icra ederken dijital deliller ile uğraşması gerektiğinin altını çizerek bu alanın sürekli takip edilmesi zorunluluğunu vurguladı ve hukuk mahkemelerindeki dijital delillerin artık ön plana çıktığı söyledi.

BALİSTİKA Suudi Arabistan’a 50 milyon dolara satıldı

“Adli tıp, büyük bir alanın sadece bir parçası” diyen Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. İ. Hamit Hancı, “Büyük aileye; adli bilimler diyoruz. Tıp, fen ve sosyal alanlarındaki bilimlerin adalete sunulmasıyla ilgili büyük bir yelpaze mevcut. Adli bilişim, adli bilimlerin önemli unsurlarından” şeklinde konuştu. Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanı Kemal Pelit de, 2016’nın son çeyreğinde kriminal alanda dünyanın en iyisi olacaklarını ifade etti. Pelit, “Bilişim hukuku çok önemli. Bir spor avukatımız bulunmuyor. Adli bilişim hukukunda çok büyük açık var” diyerek hukuk boyutundaki sıkıntılara dikkat çekti.

TÜBİTAK, SSM ve üniversitelerle önemli çalışmalarının bulunduğunu söyleyen Pelit, “BALİSTİKA sistemimizle, olay yerine bırakılan çekirdekleri dijital alanda inceliyoruz. Daha önce 25 milyon dolar ödeme yapılarak alınan bu sistemi artık biz üretiyoruz. Bunu yapan dünyadaki beşinci ülkeyiz. Sistemimizi Suudi Arabistan’a 6 ünite olarak 50 milyon dolara sattık. Her yıl için de 5 milyon dolarlık sözleşme yaptık. Diğer yandan Balistik Test Merkezi kuruyoruz. Yıllık Türk ihracat sektörüne katkısı 250 milyon dolar olacak. Kamu olarak suçlara çok hızlı tepki vermemiz gerekiyor. Türk emniyet standartlarını belirleyip dünyada standartları biz oluşturalım” değerlendirmesini yaptı. Çağrılı konuşmacı Yargıtay 8. Ceza Dairesi Başkanı Sedat Bakıcı da, toplumsal gelişme ve ilerlemenin bilimsel veriyle mümkün olacağını belirtti ve klasik suçların bilişim sistemleriyle işlenmesinin bilişim suçu olduğunu ifade etti.

 
ETİKETLER : 1022

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics