e-toplum 26 EYLÜL 2010 / 18:00

Ağacımız bildiriyor

Brüksel’in güneyine düşen Cambre Koruluğu’nda yüzyıllık bir gürgen ağacı teknoloji üssüne çevrildi:
• Nem, aydınlık gibi hava durumunu izleyen duyargalar
• Karbondioksit ve ozon ölçümü
• İnce toz ve egzoz ölçümü
• Mikrofon
• Wi-Fi verici
• Web kamerası

Bu gereçler ne işe yarayacak?
Ağaçtaki duyargalar, topladıkları veriyi Wi-Fi ile bir merkeze gönderecek. Orada bu veriler yazı, video, görüntü ve ses olarak değerlendirilecek. Yazılar ve ses, ağacın web sitesine... Video, YouTube’a... Görüntüler, flickr’a... Ağacın Facebook ve twitter adresi de var.
Bütün bu karmaşık veri toplama ve analizi, söze ve yazıya dönüştürme sistemi için özel bir yazılım var. Fikir, bilim-araştırma-çevre konularına odaklanan EOS dergisinin.
Yağmurun sesini, sitede dinliyorsunuz. Aynı zamanda, ağacın bu konuda “ne düşündüğü” de kenarında yazıyor! “Yağmur, yapraklarımı yıkıyor.”
Ağaçtan bazen şikeyet sesleri yükseliyor. Trafiğin yoğun olduğu anlarda: “Trafikten hoşlanmıyorum.” Ya da siren seslerinin ardından: “Nedir bu gürültü?”
EOS’un amacı, böyle bir site açarak, genç-yaşlı herkese, ağaçların maruz kaldığı (aslında insanlığın maruz kaldığı) çevresel stres öğelerini yaratıcı bir şekilde anlatmak. Ağacın “ne düşündüğü” hakkında sosyal paylaşım siteleri de kullanılıyor. Böylece, dönemin olmazsa olmaz iletişim sistemi de işin içinde. Ayrıca, ağaçtan elde edilecek veri, bilgiye dönüştürülecek. Bir koruda, görece korunaklı bir ağacın “bile” maruz kaldığı çevre stresinin öyküsü yazılabilecek.
ETİKETLER : Sayı:789

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics