e-toplum 23 EKİM 2011 / 14:09

Akdeniz adalarına 3-D

Yunanistan: 55 ada... Fransa: 15 ada... İtalya: 7 ada... Malta adası ve yöresindeki 7 ada... İspanya: 5 ada...Ve Kıbrıs tek başına...
Bu adaların üç boyutlu görüntüleri, bir sitede toplanıyor.
Amaç: Turizm seçeneklerini artırmak, aralarında seçim yapmayı kolaylaştırmak. Kişi, bu adaların “üzerinde” uçacak. İstediğine alçalacak. Otel beğenecek. Kumsal beğenecek. Orman beğenecek (Korfu ve yöresindeki adalarda var). İstediği otele rezervasyonu hop diye yapabilecek. İstediği restoranda menüye bakacak. Marina, eski eser v.s. canı ne çekiyorsa arayacak. Bulursa ne ala. Bulamazsa, başkasına gidecek.
Sitedeki bilgi ve görüntüler sürekli yenilenecek. Google Earth, MS Virtual Earth, ESRI ArcGlobe gibi veritabanları destekçi.
MedIsolae-3D adlı projeyi Avrupa Birliği 7. Çerçeve programı destekliyor. Ayrıca kalabalık bir de konsorsiyum var: Projeye katılan 7 ülkeden 14 şirket.
Böyle bir projenin yararları mı?
•Tüketici açısından: Tur operatörünün insafına kalmadan, bireysel turizm amacıyla kendi turunu kendisi çok daha kolay yapabilecek. İnternet siteleri arasında oradan oraya gideceğine, tek bir siteden Akdeniz’in bütün cazip adalarını -canının istediği gibi- inceleme fırsatı bulacak.
•Turizmci açısından: Tesisine güvenen, bu siteye bilgi verecek. İnsanların, tesisini daha kolay bulmasını ve daha sağlıklı bilgi edinmesini isteyen, bu sitede yer alacak. Kandırmaca şık resimlerle, “olmayanı var göstermeye çalışan,” kaybedecek.
•Yerel yönetimler ve turizm bakanlıkları açısından: “Turistin biri gelir biri gider” rehavetine düşemeyecek. Çünkü, turizme ait her görüntü “tabak gibi” ortada olacak. Hiçbir şeyi saklama, gizleme, başka türlü gösterme şansı olamayacak. Cazip yerlere talep daha da artacak.
ETİKETLER : Sayı:843

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN