e-toplum 03 KASIM 2014 / 09:10

Akıllı kartlar bulut ortamına taşınıyor

Avrupa Birliği ve TÜBİTAK’ın desteklediği proje kapsamında akıllı kartlar bulut ortamına taşınacak ve maliyetler büyük ölçüde azaltılacak.

Finans sektöründe AR-GE faaliyetlerine büyük önem veren Kuveyt Türk’ün de dahil olduğu VISCA (Virtualization of Smart Cards – Akıllı Kart Sanallaştırma) projesi sayesinde maliyet ile ilgili çok önemli avantajlar elde edilmesi hedefleniyor. Projenin ülkemize ve finans sektörüne sağlayacağı avantajları Kuveyt Türk Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Mücahit Gündebahar ile konuştuk.

Ülke olarak ve özelde Kuveyt Türk olarak VISCA teknolojisiyle elde edilecek rasyonel faydalar nelerdir?

VISCA projesinde fiziksel akıllı kartların bulut ortamına taşınmasıyla, mobil cihazlarda donanımsal SE (Secure Element) ihtiyacının ortadan kaldırılması ve maliyetin düşürülmesi hedefleniyor. Proje sonunda POS ve çip ithalatı ortadan kalkacak, ülke olarak yıllık yaklaşık 150 milyon USD tutarındaki çip ithalatından tasarruf edilecek. Proje ile kart basımı ve çip ithalatına ihtiyaç kalmayacak. Akıllı kart yönetim zorlukları da ortadan kalkacak.

İnsanlar alışverişlerinde çok sayıda fiziksel akıllı kart taşımak yerine mobil cihaza yüklenen uygulama aracılığıyla işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilecekler. Bulut ortamında yapılacak geliştirme ile güvenlik seviyesi daha da artırılacak. Böylece Fiziksel kart kopyalama ihtimalinin de önüne geçilecek. Proje sayesinde fiziksel kart bağımlılığı da ortadan kalkmış olacak.

Avrupa Birliği ve TÜBİTAK’ın desteklediği, bankacılık sektöründe global anlamda büyük önem taşıyan böyle bir projenin içinde yer alarak Kuveyt Türk, finansal teknolojinin yeni standartlarının ve kurallarının belirlenmesine büyük bir katkı sağlamış olacak.

Kuveyt Türk’ün bankacılık sektörünün ihtiyaçlarına uygun ürün geliştirilmesinde etkin rol alması hem banka hem de Ar-Ge Mekezi için önemli bir adımdır. Bilgi teknolojilerinde özellikle son dönemde geliştirdiği yeni ürünlerle dikkat çeken Ar-Ge merkezinin çalışmalarına ağırlık veren Kuveyt Türk, bu alandaki başarısını uluslararası kurumlarla iş birliği içinde pekiştirme şansı buluyor. Projenin önümüzdeki dönemlerde ulusal ve uluslararası alanda yapılacak farkındalık faaliyetleri ile bankanın Ar-Ge çalışmaları bilinirliğinin artması hedefleniyor.

Tüm bankacılık sektörünü yakından ilgilendiren bir inovasyon olduğu için konsorsiyumda Kuveyt Türk’ten başka banka finans kuruluşu var mı?

Kuveyt Türk bu projede tek finans kuruluşu olarak yer alıyor. Kuveyt Türk’ün bu projede yer alarak imza atacağı işler Türk finans sektörüne de tecrübe kazandıracak. Kuveyt Türk Ar-Ge Merkezi projede, ürünü bankacılık sistemleriyle entegre ederek gerek fonksiyonellik, gerekse güvenlik seviyesinde kullanıcı deneyimini paylaşıyor.

Türkiye’den, Smartsoft, BNB ve Mantis firmaları da projede yer alıyor. Kore’den ETRI, LKComms ve Kyung Hee Universitesi ve İspanya’dan Planet Media, ITI ve RGB projeye dahil olan diğer kurumlar. RGB’nin sağlık sektöründeki fiziksel çipli kartlara bağımlılığını ortadan kaldırmayı hedeflemesi, projenin farklı sektörlerde yaygınlaşabilme potansiyelini artırıyor.

Projenin uluslararası konsorsiyum çalışmalarına ilişkin son toplantı 29 Eylül -1 Ekim tarihleri arasında Şekerpınar’da bulunan Kuveyt Turk Ar-Ge Merkezi’nde yapıldı. Çalışmalara Türkiye’deki proje ortaklarının yanı sıra Kore ve İspanya’daki proje ortakları da katıldı. Projenin teknik konularının görüşüldüğü toplantıda 14 Kasım’da ITEA’nın yapacağı 1. İzleme toplantısı için hazırlık ve çalışma planı çıkartıldı.

Kuveyt Türk, projenin son iş paketinde yer alan pilot çalışmada sanal akıllı karta dayanan, güvenli olmasıyla öne çıkan uygulamanın saha denemeleri ve ilişkili diğer görevlerin liderliğini üstlenecek.

Bu projenin dünyada benzer uygulamaları var mı?

Dünyada projeye birebir karşılık gelecek benzer bir çözüm yok. Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje tam anlamıyla yenilikçi bir ürün ortaya koyuyor. Projenin toplam bütçesi yaklaşık 5 milyon Avro  olup yaklaşık olarak 18 bin 500 kişilik bir insan kaynağı aktarılıyor.

Bu proje ile birlikte son kullanıcıların hayatında ne gibi değişiklikler/kolaylıklar olacak?

Kullanıcılar artık fiziksel kredi kartları taşımayacak. Aynı işlevi mobil telefonlarında bulut ortamından indirdikleri uygulama ile kolaylıkla yapabilecekler. Buluttaki güvenilir akıllı kart sanal makinesi (Virtual Machine), sadece kullanıcı tarafından onaylandığında güvenli bir bağlantı ile cihazda aktive edilecek. Üçüncü taraflardan gelebilecek muhtemel saldırıları önleyen, kişisel verilerin, banka hesaplarının ya da özel bilgilerin gizliliğini güvence altına alan bir sistem olacak.

 
ETİKETLER : 994

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics