e-toplum 04 EKİM 2010 / 11:53

Akıllı kent fotoğrafı mobil servislerle tamamlanıyor

Kent yaşamının pek çok karesi artık mobil servislerle yeniden şekilleniyor.

Hızla gelişen teknoloji ve modern yaşamın gereklilikleri bizi kent ve kentli anlayışını da değiştiren yeni bir yapı ile tanıştırıyor. Artık, her şeyin birbiri ile iletişim halinde olduğu, uzaktan erişimle kontrol ve otomasyon üzerine inşa edilen “Akıllı Kentler”le karşı karşıyayız. Bu kentlerin en önemli özelliklerinden biri ise kentliye sağladığı zaman tasarrufu. Günlük yaşamla ilgili ihtiyaçlara anında ulaşabilme olanağı sunan, belediye ve kamu hizmetlerini her yerden yapılabilir hale getiren bu kentlerde mobil iletişim teknolojileri de akıllı kentlerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Çünkü mobil teknolojiler olanak sağladığı anlık bilgi paylaşımıyla ve sunduğu uygulamalarla kentleri ve kentliyi yeniden tanımlıyor. Operatörlerin sağladığı pek çok mobil servis ile yeniden tanımlanan kentlerde yaşam kareleri de farklılaşıyor. Nokta bazlı bilgilendirme servisleri günlük hayatla ilgili duyuruları kentliyle buluştururken, temaslı temassız mobil ödeme sistemleri kentli için cep telefonlarını cüzdana dönüştürüyor. Akıllı duraklarda bekleyen vatandaşlar, uzaktan erişimle kontrol edilen sayaçlar üzerinden geçen su ve elektriğini kullanırken, akıllı kent kartlar ile yaşam kolaylaşıyor. Ambulansta hastaneye yetiştirilmekte olan hastanın bilgileri hastaneye varmadan ulaşırken, mobil imza ile kentliler, kimliklerini kolayca doğrulayabiliyor. Mobil servisler, akıllı kent yaşamının her alanını adresleyen çözümler sunuyor.

Akıllı kentin mobil servis rehberi
Modern yaşamın gerekliliklerinin başrol oynadığı akıllı kentlerde mobil servisler, yaşamın her alanını adresleyen çözümler sunuyor. Değişen kent yapısında kentli için pek çok mobil servis yaşamı kolaylaştırıyor.

Akıllı kentler su ve elektriğini uzaktan kontrol ediyor
Cihazlar ve bilgi sistemleri arasında tesis edilen “uzak mesafeden haberleşme” sayesinde toplanan verilerle, ölçümleme, izleme, takip ve gerektiğinde uzaktan müdahale etme olanağı sunan Uzaktan Ölçümleme ve Kontrol sistemi olan telemetri, akıllı kentler için önemli mobil servislerden birini oluşturuyor. Çünkü telemetri servisleri ile kentler yüzde 80’lere varan oranda su tasarrufu sağlayabiliyor. Elektrik ve su sayaçlarının uzaktan aynı anda okunmasına ve kontrolüne olanak sağlayan telemetri çözümleri, uzaktan kontrol ile kent için sorun yaratabilecek afetler için de çözüm sunuyor. Turkcell’in telemetri çözümü hizmet verdiği uygulamalardan biri olan Adana ve çevresinde bulunan su kanalları, dereler ve nehirlerdeki su taşkınları için tehlike arz eden 17 noktada suyun debisi ve derinliği anlık olarak ölçüldüğü servis de, sel riskinin de minimuma indirildiği örneklerden birini oluşturuyor.

Belediye araçları mobil araç takiple verimlilik kazanıyor

Sahadaki araçlara ait konum, hız ve yön bilgilerini internet sayfası üzerindeki uydu haritasından izlenilmesini ve uzaktan müdahale edilmesini sağlayan araç takip servisi de akıllı kent yapısının içinde verimlilik sağlayan bir başka noktayı oluşturuyor. Mobil operatörlerin tamamının verdiği araç takip servisiyle kentlerde yerel yönetim araçları ve kamu hizmetleri açısından operasyonel verimlilik artarken yüzde 15’i bulan yakıt tasarrufu sağlanıyor. Orman Genel Müdürlüğü’nün yangınla mücadele eden ekiplerini daha doğru, daha hızlı ve daha verimli kullanabilmek için bin 600 adet araç, arazöz, cip ve helikopterini merkez üssü Ankara’dan araç takip çözümleri ile yönettiği ve yönlendirdiği proje, Turkcell’in MOBESA ile birlikte İstanbul’da geliştirdiği taksicilerin zor durumlarda acil durum düğmesine basarak polisin 2 dakika içerisinde bölgeye intikal etmesini sağlayan proje de bu servislerin önemli örneklerini oluşturuyor.

Trafik cepte çözülüyor


Daha fazla parametri, yaşam ve karmaşanın olduğu büyük şehirler, kentli açısından anlık bilgiye ulaşmanın da en fazla önem taşıdığı yerleşimleri oluşturuyor. Trafik sıkışıklığının en büyük sıkıntı olduğu bu kentlerde yaşayanlar için bu konuda kendilerine anlık bilgi sağlayacak servisler önem kazanıyor. İşte bu noktada kentliye anında cep telefonu üzerinden bilgi geçen ve pek çok mobil operatör tarafından verilen cep trafik mobil servisleri de akıllı kentin vazgeçilmez servisleri arasında yer alıyor. Trafik ölçüm dedektörleri ile hazırlanan haritadan trafik yoğunluk bilgilerinin alındığı ve kentin önemli noktalarındaki trafik görüntüleri de canlı olarak izlenebildiği servisler kentliye kolay ulaşım olanağı sunuyor.

Akıllı kentler bürokrasiyi mobil imza ile azaltıyor
Islak imzaya eşdeğer olan elektronik kimlik doğrulama servisi olan mobil imza da, kentli için e-devlet uygulamaları başta olmak üzere bankacılıktan başlayarak farklı pek çok alanda kağıtsız ve hızlı işlemin kapısını aralıyor. Turkcell’in Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile yaptığı işbirliğiyle gerçekleşen vatandaşların zorunlu adres bildirimini 7 gün 24 saat yapabilmesi, belediyelerde mobil imza ile yapılabilen evlilik başvuruları da bu servislerin örnekleri arasında yer alıyor.

Akıllı kentlerde bilgi, etkileşimli servislerden akıyor

Akıllı kentlerde toplu mesajlaşma, etkileşimli SMS ve bilgi servisleri belediye ve vatandaş arasındaki düzenli bilgi akışı ile şeffaf şehir yönetimine destek olan yapıları oluşturuyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde kullanılan Turkcell’in etkileşimli SMS servisi de bu konudaki örneklerden birini oluşturuyor. Servis ile Bursalılar, 7 gün 24 saat belediye hizmetlerini cep telefonlarından takip edebiliyor, tek bir SMS ile borç, evrak, cenaze defin işlemlerini vb. sorgulayabiliyor, otomatik hatırlatma mesajlarını alabiliyor. Mobil anketler de vatandaşı kent yönetimine dahil ediyor. Avea’nın hasarlı araç sorgulama servisi de bu alandaki farklı uygulamalardan bir başkasını oluşturuyor. Bu servisle, ikinci el araçların hasar ve sabıka durumunun yanı sıra, kaza tespit tutanağı, trafik ve kasko poliçelerinin geçerlilik durumu ve kazaya karışan üçüncü kişilerin mağduriyeti de SMS ile sorgulanabiliyor. Hasarlı Araç Sorgulama Servisi, plakayı yazıp 5664’e mesaj atan Avealılara, herhangi bir aracın trafiğe çıkış tarihinden itibaren tüm hasarlarıyla ilgili bilgileri, Tramer Trafik Sigortaları Bilgi merkezi veritabanı üzerinden SMS olarak gönderiyor.

Akıllı kentlerde otopark bedeli, biletler, kimlik kartları cep telefonunda taşınıyor

Akıllı kentlerde kentli yaşamını kolaylaştıran uygulamalardan biri de mobil ödeme. Kentli için hızlı ve pratik ödeme kolaylığı sağlayan uygulama ile cep telefonu ile otopark ücreti ödemesinden, çeşitli kiosklardan ve otomatlardan mobil bilet ya da içecek alınabilmesine kadar pek çok işlem gerçekleştirilebiliyor. Turkcell mobil ödeme servisi tek bir SMS ile bu uygulamalara olanak tanıyor. Benzer şekilde kentli için az miktarlı alışverişlerde cep telefonunu cüzdan haline getiren mobil cüzdan uygulaması da kent yaşamında kredi kartları yerine cep telefonlarını devreye alıyor. Kullanıcılara günlük hayatta yaptıkları tüm işlemleri daha pratik ve güvenli bir biçimde cep telefonları üzerinden mobil olarak yapmalarını sağlayan bir uygulama olan NFC (yakın alan iletişimi) teknolojisi bu konuda başrolü üstleniyor. Turkcell Mobil Cüzdan servisi de bu uygulama örneklerinden birini oluşturuyor. Mobil Cüzdan ile otobüs, metro gibi ulaşım araçlarında gişelerden cep telefonu gösterilerek geçebilirken, cep telefonu giriş ve kimlik kartlarının yerine de kullanılabiliyor.

Mobil Ambulans uygulaması ile hasta bilgileri hastadan önce hastaneye taşınıyor

Kentlere değer katan uygulamalardan biri de sağlık alanındaki ; “mobil ambulans” uygulaması. Avea’nın mobil ambulans servisi ile Ankara Keçiören Hastanesi’inde gerçekleştirdiği proje de bu konudaki örneklerden birini oluşturuyor. Proje sayesinde hasta yakınlarının hastaları ile görüntülü olarak görüşmesi, hastane görevlilerinin ilgili birimleri 7x24 izlemesi, kritik hasta bilgilerinin hastadan önce hastaneye ulaştırılması, hastane personelinin e-posta trafiklerinin mobil olarak yönetilmesi ve hasta laboratuvar sonuçlarının SMS ile ulaştırılması sağlanıyor. Avea’nın AloDoktorum mobil servisi de sağlık alanında kentli yaşamına katkı sağlayan uygulamalardan bir başkasını oluşturuyor. Servis kapsamında üyeler, 9911 numarasını sesli veya görüntülü arayıp bir doktora bağlanarak sağlık konularında danışmanlık, acil durumlarda ise yönlendirme alabiliyor. Servis ile görüntülü arama yapıldığında doktorlarla yüz yüze görüşüp sorunları görüntülü ortamda paylaşabilme olanağı da bulunuyor.

Kentliler, mobil şehir rehberi ile yön buluyor

Akıllı kentlerde kentlilerin yaşamı için kolaylık sağlayan önemli uygulamalardan biri de; nokta bazlı servisler ve mobil şehir rehberleri. Avea’nın sunduğu NeNerede servisi ve Turkcell Pusula mobil servisler, kentte abonenin bulunduğu yere en yakın eczane, hastane, polis, banka, yeme- içme, sinema gibi birçok noktanın konumlarına kolayca ulaşabilmeyi sağlıyor. Günlük yaşam temposunda zaman kazandıran nokta tabanlı bir şehir rehberi olarak kullanılabilen Turkcell Pusula, avantajlı alışveriş noktalarını da kentlilerin bilgisine sunuyor.

M-Devlet uygulamaları ile kentliler kamu işlemlerine cep telefonlarından erişiyor

Mobil teknolojilerin devlet uygulamalarına bütünleştirilmesi de kişilerin kent yaşamlarını kolaylaştıran diğer bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Geliştirilen farklı mobil servisler kamu kurumlarına da ulaşım konusunda kolaylık sağlıyor. Avea’nın M-Devlet uygulaması ile e-Devlet kapısından, www.turkiye.gov.tr’den
sunulan devlet hizmetlerine cep telefonları üzerinden erişebiliyor. Avea’nın mobil devlet servisleri kapsamında verdiği TÜİK Sorgulama Servisi de bu konudaki uygulamalardan bir başkasını oluşturuyor. Kentlilerin 17 farklı kategoriden istatistiki bilgiye kolayca erişebildiği servisin yanı sıra TEDAŞ Mobil Bilgi Servisi de TEDAŞ fatura bilgilerini; cep telefonlarından kısa mesajla kentli abonelere ulaştırıyor.

Uzaktan erişim, mobil cüzdan, mobil sağlık, mobil eğitim akıllı kentlerde öne çıkacak uygulamalar olacak

Turkcell Kurumsal Müşteriler Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın’a göre de geleceğin akıllı kentlerinde lokasyon bazlı servisler, uzaktan erişim, sayaç otomasyonu, mobil sağlık, mobil eğitim uygulamaları, akıllı ulaşım sistemleri ve mobil cüzdan önemli rol oynayacak ve yaygınlaşacak uygulamalar arasında yer alıyor. Özellikle Türkiye’deki mobil iletişim üzerinden alınan yüksek vergilerin kaldırılmasıyla birlikte uzaktan erişim ve sayaç otomasyonu uygulamalarının yaygınlaşacağını ve tüm makinelerin birbiri ile konuşacağını belirten Sayın, “Bireylerin hayatı kolaylaşacak, kurumlar zamandan, maliyetten, insan gücünden tasarruf ederken, ülke ekonomisi de kazanacak. Lokasyon tabanlı uygulamaların yaygınlaşmasıyla şehir yönetimi anlayışı değişecek belediyeler daha etkin hale gelecek. Bu sayede belediye hizmetlerinin ve haberlerinin sadece ilgili bölgede yaşayanlara duyurulması, tek mesaj ile bölgesel şikayetlerin ve ihbarların merkeze iletilmesi, acil yardım ihtiyaçlarının ilgili birimlere yönlendirilmesi, afet halinde hızlı ve etkili bölgesel koordinasyon gibi uygulamalar standart hale gelecek.Mobil Sağlık alanındaki yenilikler sağlık hizmetlerini vatandaşın cebine getirirken Mobil Eğitim uygulamaları halkı bilinçlendirme ve kamu çalışanlarının eğitimi açısından hayati önem taşıyacak. Yakın zamanda örneklerini görmeye başladığımız temassız ödeme teknolojileri önümüzdeki yıllarda giderek yaygınlaşacak ve Mobil Cüzdan kavramı da vizyon olmaktan çıkıp, kentli hayatının vazgeçilmez bir parçası olacak” diye konuşuyor.

Mobil servisler, akıllı kentlerin en önemli değeri zamanı efektif kullandırıyor
Kentler gelişip büyüdükçe hem kentlerin hem de kentlilerin ihtiyaçlarının artığını belirten Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Coşkun Şahin, ihtiyaçların karşılanması noktasında ise teknolojilerin bir anahtar oluşturduğunu belirtiyor.
Şahin’e göre akıllı kent kavramından sözedildiğinde zaman en değerli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada zamanı efektif kullanmaya olanak sağlayacak servisler geliştirdiklerini
belirten Şahin, “Avea olarak kurulduğumuz günden bu yana teknolojimizi abonelerimizin hayatına değer katma ve hayatlarını kolaylaştırma hedefi ile kullanıyoruz. Bu doğrultuda hız ve kolaylık sağlayacak, zamandan tasarruf ettiren ürün ve servisler geliştiriyoruz” diye konuşuyor.
ETİKETLER : Sayı:790

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN