e-toplum 07 MAYIS 2014 / 18:14

Alibaba yüz milyar dolara halka açılıyor

Çin’in internet devi Alibaba, ABD’de halka arz için resmen başvuruda bulunarak 100 milyar doların üzerinde gerçekleşmesi beklenen değerleme adına ilk adımı atarken, tarihteki en büyük halka açılmalardan bir tanesini kaydetmeye hazırlanıyor.

Şirketin halka açılımında 2013 yılında 231 milyon aktif kullanıcısı olduğu görülüyor. Alibaba’nın 3 perakende sitesinde geçtiğimiz yıl 248 milyar dolar harcanırken, bu rakam Finlandiya’nın yıllık ekonomik üretimine neredeyse denk geldi.

Dördüncü çeyrekte bir önceki 3 aylık periyoda göre yüzde 53 yükselen işlem hacmi, ABD’li perakende sitesi Amazon’un 2 katından daha fazla oldu.

Alibaba dün yaptığı açıklamada halka arzdan 1 milyar dolar gelir elde etmeyi planladığını belirtti. Şirketin mobil telefonlardan gerçekleştirilen işlemlerden elde ettiği gelir tüm gelirinin yüzde 20′sine denk gelirken, bir yıl öncesine göre yüzde 7.4′lük artışa işaret etti. Şirketin gelirleri geçtiğimiz yılın son 9 ayında yüzde 57 tırmanırken, şirket her bir dolarlık satışın 43 centten daha fazlasını net gelir olarak kaydetti.

Alibaba’nın yaklaşık piyasa değerinin 121 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Fakat şirketin halka açılırken bu değeri daha da artırması tahmin ediliyor. Analistler yeni piyasa değerinin 136 milyar dolar ile 250 milyar dolar arasında olmasını bekliyor.
ETİKETLER : alibaba
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN