e-toplum 04 KASIM 2013 / 08:03

Anadolu, Ankara’yı örnek alıyor

TÜGİAD Ankara Başkanı Barış Aydın; Ankara’nın artık ulaşımdan eğitime, sağlık sektöründen savunma sanayisine büyük çaplı ticari faaliyetlerle, Anadolu’nun çekim merkezi konumuna yükseldiğini kaydetti.
Ankara’nın Anadolu’nun ‘gerçek başkenti’ olduğunu belirten Barış Aydın, “Önceden yatırım anlamında sadece geçiş güzergâhı olarak görülen Ankara artık doğu ile batıyı, kuzey ile güneyi birbirine bağlıyor. Büyük yatırımlara ev sahipliği yapan şehir, Anadolu’nun her anlamda gülen yüzünü yansıtan bir başkent haline geldi. Şimdi ulaşımdan eğitime, sağlık sektöründen savunma sanayine büyük çaplı ticari faaliyetlerle, Anadolu’nun çekim merkezi konumuna yükseliyor” dedi.

Yatırımcıların çekim merkezi
Aydın, önceleri bürokrasi anlamında Türkiye’nin beyni konumunda olan Ankara’nın bu durumu değiştirmeye başladığının altını çizerek artık yatırımcıların çekim merkezi olduğunu ifade etti. Barış Aydın, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ankara, Anadolu’nun örnek aldığı ve akıl danıştığı başkent konumunda. Ankara artık, siyasi faaliyetlerin yoğunlaştığı soğuk bir başkent imajını geride bırakıyor. Kırıkkale, Eskişehir, Konya gibi illerle arasındaki uzaklığı dakikalarla sınırlayan başkent, Sivas, Tokat, Afyon ile ulaşım ağını genişleterek Anadolu’nun tam anlamıyla başkenti oluyor. Ulaşımda büyük yatırımların yapıldığı Ankara, komşu illerin yanı sıra İstanbul ve İzmir gibi illerle de yolculuk süresini ciddi şekilde kısaltıyor. Sadece ulaşımla sınırlı kalmayan yatırımlar, Ankara ve çevre illeri de birbirine bağlayan geniş bir altyapı çevresinde toplanıyor.” Aydın, “Şehrin çehresi, yeni yapılan dev inşaatlar, kentsel dönüşümle birlikte modern bir görünüm kazanan konutlar, hastaneler, okullar, fabrikalar ile baştan çiziliyor. Başkent, çevre illere istihdam olanağı sağlıyor” açıklamasını yaptı.
ETİKETLER : Sayı:944

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics