e-toplum 26 ARALIK 2010 / 18:00

Ankara’nın kent güvenliği teknoloji ile artıyor

Ankara Kent Güvenliği Yönetim Sistemi’nin (KGYS) resmi açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’in katıldığı törenle hayata geçirildi.
Ankara Kent Güvenliği Yönetim Sistemi, 825 kamera, 71 adet plaka tanıma sistemi, 19 hız ihlal sistemi ve 78 adet kırmızı ışık ve hız sistemiyle devreye girdi.

“Suçu önlemede önemli bir araç”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Kent Güvenlik Yönetim Sistemi açılış töreninde yaptığı konuşmada, proje kapsamında şu ana kadar 825 kamera ve sistemin kurulumunun tamamlandığını söyledi.
Güvenlik amacı ile kurulan kameraların suçu önlemek ve suçluların yakalanması için güvenlik güçlerine büyük bir olanak ve destek sağlayacağını da belirten Erdoğan, “Bu kameralarla birlikte Ankara’nın güvenliğini sağlamak üzere 71 adet plaka tanıma sisteminden istifade ediliyor. Ankara’ya giriş çıkış yapan araçlar bu kamera sistemi ile taranarak gerekli işlemler yapılıyor. Teknolojik olanakların devreye girmesi, güvenlik anlayışını önemli ölçüde değiştiriyor. Trafikten asayişe kadar birçok konuda önemli mesafeler alınmasını sağlıyor. Ankara içinde 21 kavşakta 78 adet kırmızı ışık ve hız sistemi devreye girdi. 10 noktada 19 hız ihlal sistemi aynı şekilde çalışmaya başladı. Bu sayede Ankara trafiğinde trafik kurallarına, özellikle hız limitlerine uyma noktasında yeni bir dönem başlamış oldu. Suçluların ortaya çıkarılması çok önemli ama bir onun kadar önemli olan husus, suçu işlenmeden önlemektir. Kamera sistemi önleyici bir fonksiyon görevi görüyor. Suçların azalmasına sebep oluyor.”
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Ümraniye’de yaşanan olaya dikkat çeken Erdoğan, “İstanbul polisimiz çevredeki kameraları ve MOBESE sistemini kullanarak çok kısa bir süre içerisinde zanlıları yakaladı ve adalete teslim etti. Şu an itibarıyla 73 ilimizde MOBESE sistemi kurulmuş ve faaliyete geçmiş durumda. Diğer illerimizde de kurulum tamamlandı ve sistem faaliyete geçme aşamasına geldi. 81 ilimizin yanı sıra 33 büyük ilçede bu sistemi kurduk. 48 ilçe için de çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

JEMUS 2016’ya kadar 81 ilde
MOBESE sistemi gibi jandarmanın işini de kolaylaştıran JEMUS Projesi, hızlı telsiz sistemini de 28 ilde faaliyete geçirdiklerini anımsatan Erdoğan, 7 ilde de montajın devam ettiğini, 2016’ya kadar bu telsiz sisteminin de 81 ile kazandırılacağını açıkladı.
Erdoğan, sözlerini şu şekilde devam ettirdi: “AB istatistik kurumu tarafından Eylül 2010’da güncellenen verilere göre İsveç’te 100 bin kişiye düşen suç miktarı 14 bin 442, İngiltere’de bu rakam 8 bin 123, Almanya’da 7 bin 630, Fransa’da 5 bin 603. Bu rakam Türkiye’de nedir biliyor musunuz, 100 bin kişide 1339. Yani Türkiye suçun nüfusa oranı noktasında dünyanın en güvenilir, en emniyetli ülkelerinden biri konumuna yükselmiş durumda. Şahsa yönelik suçları aydınlatma oranımız yüzde 95’e ulaştı.”

“81 ilde tamamlamak için yoğun çaba harcıyoruz”
İçişleri Bakanı Beşir Atalay’da, Ankara’da kurulan MOBESE’nin en ileri teknoloji ürünü olduğunu vurguladı. Atalay, “İstanbul’dan daha ileri bir sistem uygulandı. En iyisi ve Başkent’e en yakışanı” şeklinde konuştu.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, güvenlik olmadan huzur ve istikrarın olmayacağını da belirterek, vatandaşı güven içinde yaşatmak için çaba harcadıklarını söyledi.
MOBESE’nin şu anda 30’u aşkın ilde devreye girdiğini bildiren Atalay, sistemin 81 ilin tamamında devreye girmesi için yoğun çaba harcandığını söyledi. Atalay, Ankara’da sistemin devreye girmesinin bazı ihale pürüzleri nedeniyle geciktiğini, sorunların aşılıp sistemin başarıyla tamamlanması ve hizmete girmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.
Ankara Valisi Alâaddin Yüksel ise yaptığı konuşmada, “Çağdaş polisin, halkın polisinin yapması gerekenin toplum destekli uygulamalardan da yararlanarak suçun oluşumunu engellemek ve caydırmak olduğunu” ifade etti. Yapılan konuşmaların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ankara Valisi Alâaddin Yüksel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile kurdeleyi keserek Ankara Kent Güvenlik Sistemini hizmete açtı.
ETİKETLER : Sayı:801

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics