e-toplum 10 HAZİRAN 2013 / 08:03

Ankara Bölge Planı 2014 - 2023 için Ortak Akıl Toplantısı

Ankara Kalkınma Ajansı, Ankara Bölge Planı 2014 - 2023 çalışmaları çerçevesinde Ankara’nın kalkınma sürecinde söz sahibi olan tüm paydaşları 30 Mayıs tarihinde ‘Ortak Akıl Toplantısı’nda bir araya getirdi.
Ortak Akıl Toplantısı’na; Ankara Valisi ve Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Alâaddin Yüksel, Kalkınma Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Lale, OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın, Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeleri, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı, İl Yöneticileri, İlçe Belediye Başkanları, Kaymakamlar, Üniversite Rektörleri, sivil toplum ve kamu kurumu temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Kentte değişim ve dönüşüm zamanı diyen Ankaralıdır
Açılış konuşmasını yapan Vali Yüksel, Ankara’nın farkındalığının artırılması ve şehir dinamiklerinin hayata geçirilmesi konularına dikkati çekti. Bir şehrin ortak akılda buluşmasının önemine değinen Yüksel, “Yeni bir yüzyıl yaşıyoruz. Bütün kavramların çatısı yıkıldı. Dünyadaki bütün ekonomik, yöresel teoriler değişti. Kentte değişim ve dönüşüm zamanı diyen Ankaralıdır“ dedi.
Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı, Ankara Bölge Planı’nın uzun bir dönemi kapsadığını belirterek, yeni planın 2014-2023 arası 10 yıllık dönemi kapsadığını açıkladı. Bu plan ile bölgenin 10 yıllık kalkınma hedeflerinin belirleneceğini kaydeden Balcı, gelişme eksenlerinin ortaya koyulacağını ve büyüme stratejilerinin tespit edileceğini söyledi.

Elektronik oylama ile anket
Konuşmaların ardından, elektronik oylama yönetimi ile Ankara’ya ve şehrin değerlerine ilişkin anket yapıldı. Anket çalışmasının ardından ise Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Lale ‘İnovasyon ve Girişimcilik’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Toplantının öğleden sonraki bölümünde ise Ankara Bölge Planı 2014 - 2023 hazırlık çalışmaları kapsamında Ortak Akıl Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda katılımcılara Bölge Planı çerçevesinde ortaya koyulan Ankara ile ilgili konularda kırılganlıkları, fırsatları ve tehditleri içeren başlıklardaki görüşleri soruldu. Çalıştay sonrasında Ankara Bölge Planı 2014-2023’e son halinin verilmesi hedefleniyor.
ETİKETLER : Sayı:925