e-toplum 28 EKİM 2013 / 08:03

Ankara Etlik Entegre Sağlık Yerleşkesi’nde günde 50 bin kişiye sağlık hizmeti verilmesi hedefleniyor

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, dünyanın en büyük sağlık tesislerinden biri olacak ‘Ankara Etlik Entegre Sağlık Yerleşkesi’ projesiyle ilgili bilgi vermek üzere 21 Ekim tarihinde düzenlenen basın toplantısına katıldı.

Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü Kamu-Özel Ortaklığı (KOO) yatırım finansman modeli entegre sağlık yerleşkeleri projesi kapsamındaki; 3 bin 566 yataklı ‘Ankara Etlik Entegre Sağlık Yerleşkesi’ 2 milyar 400 milyon TL yatırım değeriyle hayata geçiriliyor. Yapım ve işletmesini Astaldi-Türkerler Proje Ortaklığı’nın gerçekleştireceği projeye tıbbi hizmetleri verecek kamu, 25 yıllığına kiracı konumunda olacak. Projenin yatırım dönemi ise 42 ayı kapsıyor. Yerleşke, 1.071.885 metrekarelik inşaat alanına sahip olacak ve tam kapasite hayata geçtiğinde 1350 uzman ve pratisyen hekim, 2750 hemşire ve ebe, 2580 yardımcı sağlık personeli çalışacak. Yerleşkede, her gün yaklaşık 50 bin kişiye sağlık hizmeti verilmesi hedeflenirken, diğer yandan otel, kongre merkezi, çarşı, spor salonu gibi ticari alanlar da inşa edilecek.

Proton tedavisi Türkiye’de ilk kez burada uygulanacak
Başta 4 milyonun üzerinde nüfusu olan Ankara olmak üzere, bölge illerin de sağlık hizmetini karşılaması hedeflenen yerleşke ile ilgili bilgi veren Bakan Müezzinoğlu, “Şehir hastanesi teması, önümüzdeki süreçte, Türkiye’nin sağlık alanındaki standardını da bir basamak yukarı çıkartacak. ‘Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü’ en geç 30 ay sonra hizmete girecek. Modern mimarisinin ve sosyal kullanım alanlarının yanı sıra kompleks, çevre dostu uygulamaların kullanıldığı ve depreme dayanıklı bir proje olarak hayata geçiriliyor. Türkiye’de ilk kez proton tedavisi burada uygulanacak. Türkiye’nin belirli bölgelerinde güçlü sağlık merkezlerinin olabilmesi büyük önem taşıyor” açıklamasını yaptı.
ETİKETLER : Sayı:943
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN