e-toplum 14 ŞUBAT 2010 / 18:00

Ankara küresel bilişim politikalarını yönlendiren isimleri ağırlıyor

TÜBİSAD’ın, Intel ile birlikte 17 Şubat’ta Ankara’da düzenleyeceği “Uluslararası Bilişim Sanayi Zirvesi”, uluslararası alanda bilişim ve ekonomiye yön veren isimleri ve devlet yöneticilerini ağırlayacak. Ekonominin gelişimi için en stratejik sektör olan bilişimin desteklenmesine ve Türkiye’nin bilişimde bölgesinde öncü rol üstlenmesine  yönelik çözüm önerilerinin tartışılacağı zirvede dünyadan ve Türkiye’den başarılı örnekler paylaşılacak. Ayrıca bilişim alanındaki politikalar ve uygulamalar değerlendirilecek.

Ankara kuresel2Zirvenin ana konuşmacıları, ABD İnovasyon ve IT Vakfı Başkanı Dr. Robert Atkinson, Avrupa Komisyonu Lizbon Stratejisi Bilgi Toplumu Genel Direktörlüğü Ekonomik ve İstatistiki Analiz Birim Başkanı Lucilla Sioli ve OECD Bilim ve Teknoloji Direktörü Graham Vickery ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olacak. Atkinson Amerika Birleşik Devletleri’nde ‘Başkanların Bilişim Danışmanı’ olarak tanınırken, Graham Vickery de OECD ülkelerinin bilişim vizyonunu belirleyen isim olarak biliniyor. Zirvenin ‘Kamu Bilişim Politikaları’ adlı bölümünde Intel’in gelişmekte olan ülkelerdeki insanların, teknolojiye erişmelerini, internete bağlanmalarını ve teknoloji eğitimlerini hızlandırmayı amaçlayan uluslararası World Ahead Programı’ndan da Sorumlu olan Intel Kıdemli Başkan Yardımcısı John Davies, Mısır İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Dr. Tarek Kamel ve BTK Başkanı Tayfun Acarer gibi isimler Türkiye ve kendi ülkelerindeki bilişim strateji ve uygulamaları konusunda bilgi verecekler.

Ankara kuresel3Üç yuvarlak masa paneli var

Öğleden sonraki bölüm yuvarlak masa panellerine ayrıldı. Bu bölümün ‘Canlandırma ve Kamu Destek Programları ile ilgili Başarılı Dünya Örneklerine Bakış’ adlı panelinde, Robert Atkinson, John Davies, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden Bilişim ve komünikasyon bakanları ve Türkiye Cumhuriyeti Vergi Konseyi Başkanı Mustafa Uysal farklı ülkelerdeki örnekleri konuşacak. Graham Vickery ve BTK Başkanı Tayfun Acarer’in yerli bilişim sanayisinin gelişmesi, büyütülmesi, yatırım çekilmesi için uygulanabilecek politikalar konusunda yapılabilecekleri ele alacakları panele Türkiye Yatırım Tanıtım Ajansı Başkanı Alparslan Korkmaz da davetli.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics